Warunki w Tatrach 26-28 czerwca

piątek, 26 czerwiec 2015 09:07

W najbliższych dniach pogoda w kratkę. Jak to w czerwcu, nie wiadomo czy nosić krótkie spodnie i okulary słoneczne, czy wodoodporną kurtkę i ciepły polar. Wysoko w górach chłodno.

Informacje dla osób udających się w góry

Kiedy minął czerwiec? To już ostatni weekend tego miesiąca – przed nami rozprzestrzenia się sezon letni, najbardziej popularny wśród turystów. Dziś piątek. Słońce leniwie wstało nad Tatrami o godzinie 4.35. Swoją wartę na niebie będzie pełnić przez kolejne 16 godzin i 13 minut, by o 20.49 dzień ustąpił miejsca nocy. Od rana chmury zbierają się nad górami, do południa padać jednak nie powinno. Według informacji IMGW, region znajduje się pod wpływem klina wyżu z centrum nad Alpami, w chłodnej polarno-morskiej masie powietrza. Od piątku zacznie napływać cieplejsze powietrze polarno-morskie. Tym niemniej ciepło nie będzie. No, może na wysokości dolin. Wysoko w górach temperatury do 10 st. C.

Obecnie w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki prowadzące przez części reglowe w dużej mierze są mokre, śliskie i błotniste. Szczególnie dużo błota jest w dolnej części Doliny Olczyskiej i w Dolinie Starorobociańskiej. W wysokich partiach Tatr, na stokach o północnej wystawie i w żlebach nadal zalegają stare płaty śniegu. Uwaga! Jak informuje TPN, na Orlej Perci na odcinku pomiędzy Granatami a Przełęczą Krzyżne w rejonie trawersu Buczynowych Czub, po północnej stronie grani (nad Doliną Pańszczycy) doszło do obrywu skalnego i zniszczenia fragmentu szlaku. Przechodząc ten odcinek należy zachować szczególną ostrożność. Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 26 czerwca

Od rana nad tatrzańskie niebo nadciągają chmury, słońce nie daje jednak za wygraną. W ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane, po południu narastające do dużego (90% nieba). Łączny czas nasłonecznienia wyniesie dziś do 6 godzin. Od godziny 14 możliwe opady deszczu (do 2 mm/ 12 ). Wysoko w górach wiatr umiarkowany, północny, w porywach osiągający do 25 km/h. Ciśnienie (pomiar: Kasprowy Wierch) 1019 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie dziś 14 st. C. W strefie wierzchołków gór tylko 7 st. C. Zachód słońca: 20.49. Termika: chłodno o mokro.

Sobota, 27 czerwca

Dzień pochmurny, z przejaśnieniami. Tym razem już od rana na niebie będą rządzić chmury (lokalnie do 90% nieba). Łączny czas nasłonecznienia wyniesie 4 godziny. Miejscami mogą wystąpić przelotne opady deszczu (do 2 mm/ 12 h). Wiatr umiarkowany, północno-zachodni, w porywach będzie osiągać do 20 km/h. Ciśnienie: 1015 hPa, zacznie powoli wzrastać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 16 st. C. na około 2000 m n.p.m. 9 st. C. Zachód słońca: 20.49. Termika: chłodno i mokro.

Niedziela, 28 czerwca

Ostatni dzień weekendu najbardziej niespokojny. Od rana zachmurzenie duże (do 90% nieba), bez przejaśnień (łączny czas nasłonecznienia: 1 godzina). Będzie padać deszcz, po południu intensywnie (nawet do 13 mm/ 12 h). Uwaga! Synoptycy prognozują burze, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, północno-zachodni, podczas burz może być porywisty. Ciśnienie: 1016 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura dla wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 15 st. C. W strefie wierzchołków gór nadal chłodno, 8 st. C. Zachód słońca: 20.49. Termika: chłodno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 26. 06. 2015 r. Wybierając się w góry pamiętajmy, że aura Tatr bywa kapryśna, zawsze sprawdzajmy jak najbardziej aktualne spekulacje pogodowe i bacznie obserwujmy niebo. Nie dajcie się zaskoczyć burzy. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować