Warunki w Tatrach 19-21 czerwca

piątek, 19 czerwiec 2015 09:05

Tatrzańska pogoda pokazuje różki. Gęste chmury nie zwiastują nic dobrego. To będzie deszczowy weekend. Możliwe również burze, a nawet opady śniegu.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś dziewiętnasty dzień miesiąca, piątek. W Tatrach od rana przewijają się chmury o niskim pułapie. Jest wilgotno i chłodno. Słońce wstało o godzinie 4.34 i zachodząc o 20.48 zapewni nam 16 godzin i 14 minut światła dziennego. Jak podaje IMGW, w najbliższym czasie region będzie na skraju stacjonarnego, wypełniającego się niżu z ośrodkiem nad Bałtykiem. Podczas pierwszej doby z zachodu na wschód przemieści się płytka zatoka niżowa z frontem okluzji, po przejściu której rozbuduje się słaby klin wyżowy. Za frontem napłynie nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Co to oznacza? Deszcz, chmury, chłód i niewielkie przejaśnienia. Obecnie w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. Według informacji TPN, miejscami szlaki na odcinkach leśnych są mokre i błotniste. Ponownie ruszyły prace leśne w Dolinie Olczyskiej co wiąże się z większą ilością błota w tym rejonie. Szlak prowadzący na Wrota Chałubińskiego na odcinku kilkunastu metrów jest podtopiony, prosimy o zachowanie ostrożności. W wyższych partiach Tatr Wysokich w żlebach i na północnych stokach wciąż zalegają płaty starego śniegu, który jest twardy i niebezpieczny. Zaleca się rozsądne podejmowanie decyzji o wyjściu w wyższe partie gór i odpowiednie przygotowanie się do takiej wyprawy.

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Żółty szlak w Dolinie Białego został otwarty, jednak mogą występować drobne utrudnienia związane z remontem. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 19 czerwca

Przed nami pochmurny dzień (łączny czas nasłonecznienia: do 1 godz., zachmurzenie do 90% nieba). Pułap chmur pozostanie niski, a z nieba spadnie deszcz. W ciągu dnia spodziewamy się opadów atmosferycznych w ilości do 3.6 mm/12 h. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany (w porywach do 20 km/h), północno-zachodni. Ciśnienie (pomiar: Kasprowy Wierch) 1012 hPa, będzie powoli rosnąć. W powietrzu chłód. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m., wyniesie 11 st. C. W strefie wierzchołków gór dziś tylko 5 st. C. Zachód słońca: 20.48. Termika: zimno i mokro.

Sobota, 20 czerwca

Kolejny dzień weekendu tak samo pochmurny, z większą ilością możliwych przejaśnień (zachmurzenie do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin). Od początku dnia przelotne opady deszczu. Suma opadów atmosferycznych: do 7.0 mm/12 h. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich (w porywach do 20 km/h). Ciśnienie: 1014 hPa, nadal będzie rosnąć. Na wysokości tatrzańskich dolin chłodno, spodziewamy się maksymalnie 12 st. C. Na około 2000 m n.p.m. tylko 5 st. C. Zachód słońca: 20.48; termika: zimno i mokro. Uwaga! Niektóre prognozy mówią o możliwości wystąpienia przelotnych opadów śniegu.

Niedziela, 21 czerwca

Ostatni dzień weekendu bez poprawy aury. Będzie nawet gorzej, bo do pochmurno-chłodnej mozaiki dojdą jeszcze burze. W ciągu dnia przybędzie za to słońca (łączny czas nasłonecznienia: do 5 godzin; zachmurzenie do 90% nieba). Będzie mokro. Suma spodziewanych opadów atmosferycznych wynosi 5.2 mm/12. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany (w porywach do 25 km/h) z kierunków północnych i zachodnich. Ciśnienie: 1015 hPa, będzie się wahać. Uwaga! Synoptycy przewidują możliwość wystąpienia burz. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 13 st. C. W strefie wierzchołków gór 6 st. C. Zachód słońca: 20.49. Termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana według danych z godzin porannych dnia 19.06.2015 roku . Przed nami załamanie pogody, które niewątpliwie będzie miało wpływ na pogorszenie warunków do uprawiania turystyki. Korzystając z uroków gór pozostańmy rozważni. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować