Warunki w Tatrach 12-14 czerwca

piątek, 12 czerwiec 2015 10:24

Przed nami gorący, czerwcowy weekend. Tym razem nie zabraknie słońca. Uwaga, w niedzielę nad Tatrami zagrzmi. Nie wykluczone że sobotnie popołudnie również okaże się burzowe.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś dwunasty dzień czerwca, piątek. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 4.34 i będzie nam towarzyszyć przez kolejne 16 godzin i 10 minut. Jest gorąco, w wyższych partiach gór przyjemnie, chłodniej. Od rana tatrzańskie niebo jest niemal bezchmurne. Piątek i sobota są według obecnych danych są najlepszymi dniami na wyjście w góry. Jak informuje IMGW, w piątek region będzie pod wpływem zatoki z frontem ciepłym, związanej z niżem znad Francji. W sobotę znajdzie się na skraju niżu, którego centrum przemieści się nad Anglię, a później nad południową część Morza Północnego. Z południowego zachodu stopniowo napływać będzie coraz cieplejsza masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Obecnie w Tatrach, w strefach reglowych, panują dobre warunki do uprawiania turystyki. Przeważnie jest sucho, ale w zacienionych miejscach nadal natkniemy się na grząskie błoto. W wyższych partiach gór w wielu miejscach zalegają płaty starego śniegu. Osobom z małym doświadczeniem w turystyce zimowej odradza się wycieczki w rejon Orlej Perci i wysokie partie gór.

W Dolinie Olczyskiej i Chochołowskiej trwa zrywka drewna. Między Doliną Strążyską a Sarnią Skałą trwa remont szlaku- na tym odcinku możliwe są utrudnienia. Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 12 czerwca

To doskonały dzień na wyjście w góry. Od rana dużo słońca (zachmurzenie małe 20-30%, po południu narastające do dużego: 90%; łączny czas nasłonecznienia: do 12 godzin). Synoptycy nie wykluczają możliwości wystąpienia popołudniowego deszczu, choć prognozy nie są jednoznaczne. W takim przypadku należy kierować się zasadą: spodziewaj się niespodziewanego i brać pod uwagę ewentualność zmoknięcia po godz. 14.00. Wysoko w górach wiatr słaby, południowo-wschodni i południowy. Ciśnienie (pomiar: Kasprowy Wierch) 1017 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się w strefach reglowych wynosi 22 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. 14 st. C. Zachód słońca: 20.45. W nocy niewielkie opady deszczu. Termika: chłodno i sucho/mokro.

Sobota, 13 czerwca

Kolejny dzień weekendu ciepły i słoneczny (zachmurzenie do 50% nieba, łączny czas nasłonecznienia: do 13 godzin). Późnym popołudniem (ok. 16.00-17.00) IMGW wylicza możliwe burze, którym mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty (50 km/h), południowy i południowo-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h. Ciśnienie: 1012 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 24 st. C. W strefie wierzchołków gór 16 st. C. Zachód słońca: 20.46. termika: chłodno i sucho.

Niedziela, 14 czerwca

Ostatni dzień weekendu będzie najmniej korzystny do wyjścia w góry. Na niebie będą królować chmury (zachmurzenie umiarkowane ok. 50% narastające do dużego; łączny czas nasłonecznienia: do 10 godzin). W ciągu dnia spodziewamy się przelotnych opadów deszczu, w czasie burzy intensywnych (ok. 4.4 mm/12 h). Wysoko w górach wiatr słaby, z kierunków zachodnich; momentami porywisty. Ciśnienie: 1011 hPa, będzie nadal spadać. Maksymalna temperatura na wysokości ok. 1000 m n.p.m. wyniesie 22 st. C. W strefie wierzchołków gór 15 st. C. Zachód słońca: 20.46. Termika: chłodno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana według danych z godzin porannych dnia 12. 06. 2015 r. Wybierając się w góry należy zawsze sprawdzać jak najbardziej aktualne prognozy. Uwaga, zaczął się okres burz, które przeważnie występują po południu. Najkorzystniejsze do wyjścia w góry są wczesne godziny poranne. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować