Warunki w Tatrach 5-7 czerwca

piątek, 05 czerwiec 2015 08:52

Przyzwyczajeni do ironii losu i kaprysów pogody przecieramy oczy ze zdziwienia, patrząc w prognozy. Nie, to nie złudzenie! Przed nami czyste niebo i słońce, sielanka na długi weekend.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, 5 dzień czerwca, kolejna doba długiego weekendu. Słońce obudziło Tatry o godzinie 4.37 i nie opuści nieba aż do 20.40, co dalej nam możliwość spędzenia 16 godzin i 3 minut na górskich wędrówkach w świetle dziennym. Od rana mocno świeci słońce. Według informacji IMGW, w najbliższych dniach region będzie pod wpływem rozbudowującego się nad Europą zachodnią i centralną wyżu. Napływać będzie dość ciepłe powietrze polarno-morskie. TPN informuje, że obecnie warunki do uprawiania turystyki w części reglowej są dobre, choć wciąż można natknąć się na miejsca mokre i błotniste (Dolina Olczyska i Starorobociańska). Wysoko w górach na wielu odcinkach (zwłaszcza wystawa północna) nadal panują warunki zimowe. Nie dajmy się nabrać na wiosnę! W żlebach i na północnych stokach zalega stary śnieg, który może być twardy i oblodzony, a w miejscach nasłonecznionych grząski i przepadający. Nadal stosujemy sprzęt zimowy. Zaleca się rozsądne podejmowanie decyzji o wyjściu w wyższe partie gór i odpowiednie przygotowanie się do takiej wyprawy. Osobom z małym doświadczeniem w turystyce zimowej odradza się takie wycieczki, szczególnie w rejon Orlej Perci. TPN przypomina, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowo, ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 5 czerwca

Na niebie dziś słońce i tylko słońce (zachmurzenie 0%; łączny czas nasłonecznienia: do 14 godzin). Nie spodziewamy się opadów atmosferycznych, prognozy pogody nie przewidują także burzy. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich, w porywach może osiągać do 25 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch): 1026 hPa, będzie powoli spadać. To będzie ciepły dzień. Najwyższa temperatura, jaką pokażą dziś termometry na wysokości dolin tatrzańskich wynosi 16 st. C. W strefie wierzchołków gór 9 st. C. Zachód słońca: 20.40. Termika: chłodno i sucho.

Sobota, 6 czerwca

Kolejny słoneczny, niemal bezchmurny dzień (zachmurzenie do 20% nieba, łączny czas nasłonecznienia: do 14 godzin). Sobota także nie powinna przynieść opadów deszczu, zgodnie z obecnymi prognozami prawdopodobieństwo wystąpienia burzy jest małe. Wysoko w górach wiatr słaby, z kierunków wschodnich, w porywach do 25 km/h. Ciśnienie: 1023 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie nawet 21 st. C. Na 2000 m n.p.m. spodziewamy się 14 st. C. Zachód słońca: 20.41; termika: chłodno i sucho.

Niedziela, 7 czerwca

Ostatni dzień długiego weekendu nieco mniej atrakcyjny pogodowo. Nadal dużo słońca (łączny czas nasłonecznienia do 12 godzin). Wraz z biegiem dnia na niebie zacznie jednak przybywać chmur (zachmurzenie małe, narastające do dużego). Niewykluczone burze, w przypadku których spodziewać należy się również towarzyszących opadów deszczu. Wiatr słaby, z kierunków południowych, w porywach może osiągać 11 km/h. Ciśnienie: 1024 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się w strefach reglowych wynosi 24 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. 17 st. C. Zachód słońca: 20.41; termika: chłodno sucho/burza – mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 05.06.2015 r. Pamiętajmy, że warunki pogodowe w górach są zmienne, zwłaszcza w porze burz. Wybierając się w Tatry należy zawsze sprawdzać jak najbardziej aktualne dane i bacznie obserwować niebo. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować