Warunki w Tatrach 29-31 maja

piątek, 29 maj 2015 10:28

Ostatnie ochłodzenie wiązało się z opadami śniegu w Tatrach. Cienka warstwa białego puchu nie pozostanie jednak długo na szlakach. W ostatni weekend maja powraca typowo wiosenna aura.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, 29. dzień maja. Ospałe góry zostały obudzone przez słońce o godzinie 4.42. Światło dziennie nie opuści nas do 20.33. Od rana niebo nad Tatrami jest niemal bezchmurne, sytuacja zacznie zmieniać się koło południa. Według informacji IMGW, region będzie pod wpływem płytkiej, wypełniającej się zatoki niżowej, związanej ze stacjonarnym niżem z ośrodkiem nad południową częścią Morza Norweskiego. Pozostanie w powietrzu polarno-morskim. Warunki do uprawiania turystyki poprawiają się, ale należy być przygotowanym na to, że w partiach reglowych po intensywnych opadach deszczu szlaki są mokre i śliskie, na wielu odcinkach również błotniste (Dolina Olczyska, Starorobociańska). Występują także miejsca podtopione. W wysokich partiach gór na wielu odcinkach panują warunki zimowe, śnieg na szlakach jest twardy i oblodzony, miejscami przepadający. Konieczne stosowanie sprzętu zimowego.

TPN informuje, że w Dolinie Olczyskiej, Małej Łąki, Starorobociańskiej oraz w Dolinie Chochołowskiej trwa zrywka drewna. Z powodu remontów szlaków utrudnienia występują również na odcinkach Polana Zahradziska - Przysłop Miętusi oraz Rusinowa Polana - Palenica Białczańska. Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. UWAGA! W dniach 28.05 do 02.06 czarny szlak Ścieżka nad Reglami na odcinku Kalatówki - Dolina Białego będzie zamknięty.

29 maja, piątek

W ciągu dnia zachmurzenie początkowo małe, narastające do dużego (po południu do 90% nieba). Na niebie często spomiędzy chmur wyglądać będzie słońce (łączny czas nasłonecznienia do 10 godz.). Synoptycy nie przewidują dziś opadów atmosferycznych. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni. W porywach może osiągać 25 km/h. Ciśnienie (pomiar: Kasprowy Wierch) 1014 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 14 st. C . W strefie wierzchołków gór 7 st. C. Zachód słońca: 20.33. Termika: zimno i sucho.

30 maja, sobota

Kolejny dzień weekendu do południa również pogodny, z zachmurzeniem małym. Po godzinie 12. niebo opanują chmury zakrywające do 90% nieba. W ciągu dnia dużo przejaśnień (łączny czas nasłonecznienia do 10 godz.). Uwaga! Po południu możliwe burze, którym towarzyszyć mogą ulewne deszcze (ok. 1.2 mm/12 h). Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany, okresami porywisty (do 50 km/h), zachodni. Ciśnienie: 1013 hPa, będzie powoli rosnąć. Najwyższa temperatura, jaką w sobotę pokażą termometry na wysokości ok. 1000 m n.p.m. wynosi 17 st. C. Na 2000 m n.p.m. 10 st. C. Zachód słońca: 20.34. Termika: zimno i mokro.

31 maja, niedziela

Ostatni dzień miesiąca z zachmurzeniem umiarkowanym (do 70% nieba), narastającym już od rana. Spodziewamy się przejaśnień, jednak nie tak wielu jak w piątek czy sobotę (łączny czas nasłonecznienia: do 6 godz.). W ciągu dnia prognozuje się wystąpienie przelotnych opadów deszczu (do 0.8 mm/12 h). Wysoko w górach wiatr słaby, wiejący z kierunków północnych, w porywach do 10 km/h. Ciśnienie: 1017 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 15 st. C. W strefie wierzchołków gór 8 st. C. Zachód słońca: 20.35. Termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 29.05.2015 r. W górach nadal panują zdradliwe, wiosenne warunki. Wybierając się na szlak pamiętajmy o tym, że pogoda mimo wszystko potrafi zaskoczyć. Udanego, tatrzańskiego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować