Warunki w Tatrach 22-24 maja

piątek, 22 maj 2015 09:41

Śnieg w szybkim tempie znika z wierzchołków gór, spłukiwany serią niekończących się opadów deszczu. W ten weekend na tatrzańskim niebie nie zobaczymy słońca.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty drugi dzień maja. Słońce pojawiło się na horyzoncie o godzinie 4.49 i pozostanie na niebie przez kolejne 15 godzin i 35 minut. Koniec miesiąca spływa deszczem. W ostatnich dniach nad Tatrami i Zakopanem przeszły intensywne burze. W najbliższych dobach sytuacja pogodowa nie ulegnie poprawie. Region będzie pod wpływem zatoki niżowej związanej z niżami znad Adriatyku i Morza Białego i pofalowanego frontu atmosferycznego, w dość chłodnym powietrzu polarno-morskim.

TPN informuje, że obecnie w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. W partiach reglowych szlaki są mokre, błotniste i miejscami podtopione. Na Ścieżce nad Reglami między Doliną Białego a Kalatówkami uszkodzony jest mostek. Powyżej wysokości schronisk na znacznej części szlaków nadal panują warunki zimowe. Zalegające płaty śniegu w godzinach porannych są twarde. W miejscach, gdzie po południu dociera słońce, śnieg robi się rozmiękły i przepadający. W Dolinie Olczyskiej, Małej Łąki, Starorobociańskiej oraz w Dolinie Chochołowskiej trwa zrywka drewna. Z powodu remontów szlaków utrudnienia występują również na odcinkach Polana Zahradziska - Przysłop Miętusi oraz Rusinowa Polana - Palenica Białczańska.

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak Z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 22 maja

W Tatrach od rana królują mgły. Niski pułap chmur skutecznie zasłania niebo. W ciągu dnia zachmurzenie duże, do 85% nieba. Słońca dziś nie zaznamy (łączny czas nasłonecznienia: 0 godz.). Czekają nas za to przelotne opady deszczu, wysoko w górach możliwe opady deszczu ze śniegiem (do 0.6 mm/ 12 h). Wiatr umiarkowany, północno-wschodni i wschodni, w porywach do 40 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch): 1022 hPa, będzie szybko spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 7 st. C. W strefie wierzchołków gór 0 st. C. Zachód słońca: 20.25. Termika: zimno i mokro.

Sobota, 23 maja

Kolejny dzień weekendu nie przedstawia się w lepszym świetle. W ciągu dnia zachmurzenie duże do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia: 1 godz. Spodziewamy się okresowo intensywnych opadów deszczu (do 3.4 mm/ 12 h), zwłaszcza w rejonie Kasprowego Wierchu. Wiatr nieco lżejszy, wysoko w górach umiarkowany, wschodni (w porywach do 25 m/h). Ciśnienie: 1012 hPa, będzie się wahać. Najwyższa temperatura jaką pokażą termometry na około 1000 m n.p.m. wynosi aż 13 st. C. Na 2000 m n.p.m. również ciepło, 7 st. C. Zachód słońca: 20.26. Termika: zimno i mokro.

Niedziela, 24 maja

Prognozy na ostatni dzień weekendu również nie napawają optymizmem. W ciągu dnia zachmurzenie duże, ponownie: do 90% nieba. Słońce niemal niezauważalnie przejrzy przez zasłonę chmur (łączny czas nasłonecznienia: do 2 godzin). Będzie padać. Przewidywana suma opadów wynosi do 1.7 mm/12 h. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, wiejący z kierunku południowego wschodu (w porywach maksymalnie 40 km/h). Ciśnienie: 1017 hPa, zacznie powoli spadać. Na wysokości tatrzańskich dolin spodziewamy się maksymalnie 10 st. C. W strefie wierzchołków gór 3 st. C. na plusie. Zachód słońca: 20.27. Termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków pogodowych została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 22. 05. 2015 r. Wybierając się w góry pamiętajmy, że nawet najbardziej dokładne spekulacje brutalnie może zweryfikować rzeczywistość. Należy zawsze sprawdzać jak najbardziej aktualne zapowiedzi i obserwować niebo. Przed nami deszczowy weekend, na szlakach zrobi się ślisko. Ciesząc się górami – uważajmy na siebie.

Małgorzata Tomik

Fot. www.vt.sk

Oceń ten artykuł
4.50
2
Zaloguj się, by skomentować