Warunki w Tatrach 15-17 maja

piątek, 15 maj 2015 10:48

Śnieg znika w oczach, zwierzęta budzą się z zimowego snu. Tatrzańskie jeziora rozmarzają, ich tafla znów powoli zmienia się w lustro. Przed nami wiosenny, majowy weekend z raczej stabilną aurą.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piętnasty dzień maja, piątek. Słońce oparło swoje pierwsze promienie o szczyty Tatr o godzinie 4.56. Będzie dziś niepodzielnie królować na niebie aż do godziny 20.15, kiedy dzień zmieni wartę z nocą. Szlaki zamknięte na zimę znów są otwarte (Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony, czyli fragment szlaku Dol. Strążyska – Giewont; Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony i szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko – niebieski). Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowo, ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. TPN przypomina, że od 12 maja wszystkie szlaki po polskiej stronie Tatr są zamknięte dla turystyki narciarskiej ze względu na wybudzanie się świstaków, wykoty kozic oraz inne względy przyrodnicze. Obecnie w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. W partiach reglowych szlaki są mokre, śliskie i błotniste; w niektórych miejscach podtopione. W cienistych miejscach wciąż można napotkać oblodzone fragmenty. Wybierając się w wyższe partie gór pamiętajmy, że wciąż panują tam warunki zimowe. W godzinach rannych śnieg jest twardy i oblodzony, w godzinach południowych śnieg jest mokry i przepadający. W Dolinie Olczyskiej, Małej Łąki, Starorobociańskiej oraz w Dolinie Chochołowskiej trwa zrywka drewna. Z powodu remontów szlaków utrudnienia występują również na odcinkach Polana Zahradziska - Przysłop Miętusi oraz Rusinowa Polana - Palenica Białczańska. Na Ścieżce nad Reglami między Doliną Białego a Kalatówkami uszkodzone są dwa mostki. Prosimy o ostrożność przy ich przechodzeniu.

Piątek, 15 maja

Od rana w Tatrach sporo słońca, które będzie dziś z nami do końca dnia, po południu dzieląc niebo z większą ilością chmur (łączny czas nasłonecznienia: do 8 godz.; zachmurzenie: małe, narastające do 70% nieba). Nie spodziewamy się dziś w Tatrach opadów atmosferycznych. Wysoko w górach wiatr słaby, północno-zachodni (w porywach do 25 km/h). Ciśnienie (pomiar – Kasprowy Wierch): 1012 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości pięter reglowych wynosi 10 st. C. W strefie wierzchołków gór 3 st. C. na plusie. Zachód słońca: 20.16. Termika: zimno i sucho.

Sobota, 16 maja

Kolejny dzień weekendu również pogodny, z postępującym rozwojem chmur (łączny czas nasłonecznienia: do 11 godz.; zachmurzenie zmienne do 70% nieba). Synoptycy nie przewidują opadów atmosferycznych, które miałyby nas niepokoić w sobotę (0 mm/ 12 h). Wysoko w górach wiatr umiarkowany, zachodni (w porywach do 40 km/h). Ciśnienie: 1018 hPa, nadal będzie rosnąć. Najwyższa temperatura w ciągu doby w strefach reglowych wynosi 13 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. spodziewamy się maksymalnie 6 st. C. Zachód słońca: 20.17. Termika: zimno i sucho.

Niedziela, 17 maja

Ostatni dzień weekend zapowiada się jako najmniej korzystny do wyjścia w góry, tym niemniej sytuacja pogodowa i tak jest stabilna. W niedzielę zachmurzenie zmienne, z rozpogodzeniami (do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia: do 7 godz.). Lokalnie może spaść przelotny deszcz (0.1 mm/ 12 h). Wiatr umiarkowany, wiejący z kierunków zachodnich (w porywach do 45 km/h). Ciśnienie: 1021 hPa, zacznie znacząco spadać. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się na około 1000 m n.p.m. wynosi 10 st. C. W strefie wierzchołków gór 4 st. C. Zachód słońca: 20.18. Termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 15.05.2015 r. Wybierając się w góry należy weryfikować zapowiedzi sprawdzając jak najbardziej aktualne dane. Pamiętajmy, że wiosną warunki w górach bywają zdradliwe. Cieszmy się majowym słońcem pamiętając o górskim rozsądku. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować