Warunki w Tatrach 8-10 maja

piątek, 08 maj 2015 07:41

W powietrzu czuć już wiosnę. Śnieg w szybkim tempie znika z tatrzańskich stoków. TOPR zawiesił ogłaszanie komunikatu lawinowego. W naturalnym następstwie tego stanu rzeczy wkraczamy w okres burz.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, ósmy dzień maja. Słońce obudziło zaspane Tatry o godzinie 5.07 i opuści niebo dopiero o 20.06. Światło dnia jest już z nami wystarczająco długo, by można było podjąć wędrówkę górską bez ryzyka wracania w ciemnościach nocy. TOPR zawiesił ogłaszanie komunikatu lawinowego, co nie oznacza jednak, że niebezpieczeństwo zupełnie nie istnieje. Obecnie w Tarach panują typowo wiosenne, zmienne warunki do uprawiania turystyki. Tafle jezior rozmarzają i wchodzenie na nie jest bardzo niebezpieczne. W części reglowej, na szlakach poniżej schronisk wciąż zalegają płaty twardego śniegu. Gdzieniegdzie (skrót do Morskiego Oka, Ścieżka nad Reglami) napotkamy oblodzenia. Miejscami możemy natknąć się na kałuże, a po niektórych szlakach płynie woda i możemy wejść w gęste błoto. Powyżej górnej granicy lasu panuje jeszcze pełnia zimy. Szlaki w godzinach rannych są twarde i oblodzone, a miejscami śnieg jest mokry i przepadający. TPN informuje, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont); Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Pamiętajmy, że od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowo nieczynne są: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Od 28 kwietnia szlaki w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz w Dolince za Mnichem będą zamknięte dla turystyki narciarskiej ze względu na budzące się świstaki. Zamknięcie dotyczy: szlaku żółtego Morskie Oko – Szpiglasowa Przełęcz; szlaku czerwonego Dolina za Mnichem – Wrota Chałubińskiego; szlaku niebieskiego Dolina Pięciu Stawów Polskich – Zawrat; szlaku żółtego Dolina Pięciu Stawów Polskich – Kozia Przełęcz; szlaku czarnego Dolina Pięciu Stawów Polskich – Kozi Wierch i szlaku żółtego Dolina Pięciu Stawów Polskich – Przełęcz Krzyżne.

Piątek, 8 maja

Pierwszego dnia weekendu zachmurzenie umiarkowane z przejaśnieniami (chmury do 30% nieba; łączny czas nasłonecznienia: do 10 godz.). Synoptycy nie prognozują opadów atmosferycznych. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany (w porywach do 20 km/h), wiejący z kierunków północnych. Ciśnienie (pomiar: Kasprowy Wierch): 1018 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura poniżej górnej granicy lasu wyniesie 12 st. C. W strefie wierzchołków gór spodziewamy się 6 st. C. Zachód słońca: 20.06. Termika: zimno i sucho.

Sobota, 9 maja

Tego dnia niebo nie będzie już tak wyeksponowane. W sobotę synoptycy prognozują zachmurzenie duże (do 90% nieba) z nielicznymi przejaśnieniami (do 3 godz. nasłonecznienia). Uwaga, duże prawdopodobieństwo wystąpienia burz z intensywnymi opadami deszczu (suma opadów: nawet 20 mm), podczas których wiać może porywisty wiatr o sile około 70 km/h, ze zmieniających się kierunków. Ciśnienie: 1017 hPa, zacznie powoli wzrastać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości dolin tatrzańskich wynosi 13 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 6 st. C. Zachód słońca: 20.08. Termika: zimno i mokro.

Niedziela, 10 maja

Ostatni dzień weekendu pochmurny, mokry i chłodny, bez dużych szans na przejaśnienia (zachmurzenie: do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia: do 1 godz.). Uwaga na intensywne opady deszczu i deszczu ze śniegiem (nawet do 23 mm/ 12 h)!. Wiatr umiarkowany (w porywach do 35 k/h), wiejący z kierunków północnych. Ciśnienie: 1019 hPa, będzie intensywnie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 11 st. C. W strefie wierzchołków gór 2 st. C. zachód słońca 20.09; termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków pogodowych została opracowana na podstawie danych z wczesnych godzin porannych dnia 08. 05. 2015 r. Wybierając się w góry zawsze należy sugerować się jak najbardziej aktualnymi prognozami i pamiętać, że pogoda w górach lubi sprawiać niespodzianki. Uważajmy na burze i wiosenne, zdradliwe warunki. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

 

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować