Warunki w Tatrach na weekend majowy

piątek, 01 maj 2015 04:13

Wybieracie się na weekend majowy w Tatry? Prognozy mówią, że ze strony pogody możecie spodziewać się wielu niespodzianek. O stabilny, słoneczny dzień zdecydowanie będzie trudno.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś pierwszy dzień maja, piątek. Słońce obudziło Tatry o godzinie 5.19 i opuści niebo o 19.56. „Słońce” to wiele powiedziane, bo na niebie od rana przeważają chmury. Obecnie w polskiej części Tatr obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. Trzeba przygotować się na to, że w części reglowej na szlakach wciąż jeszcze zalega sporo śniegu. Ponadto niektóre odcinki są błotniste, zdarzają się też mocno oblodzone przy stromych podejściach. Miejscami występują kałuże, a po szlakach płynie woda. Powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy. TPN przypomina, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont); Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Pamiętajmy, że od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowo nieczynne są szlaki: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Uwaga narciarze! Ze względu na budzące się świstaki od 28 kwietnia zamknięte są: szlak żółty Morskie Oko – Szpiglasowa Przełęcz, szlak czerwony Dolina za Mnichem – Wrota Chałubińskiego, szlak niebieski Dolina Pięciu Stawów Polskich – Zawrat, szlak żółty Dolina Pięciu Stawów Polskich – Kozia Przełęcz, szlak czarny Dolina Pięciu Stawów Polskich – Kozi Wierch i szlak żółty Dolina Pięciu Stawów Polskich – Przełęcz Krzyżne.

Piątek, 1 maja

Pierwszy dzień weekendu majowego pod znakiem zmiennego zachmurzenia, dochodzącego do dużego (lokalnie do 90% nieba). Słońca dziś niewiele (łączny czas nasłonecznienia: do 3 godz.). W dodatku możemy spodziewać się wystąpienia opadów atmosferycznych (ilość: do 4.4 mm/12 h): niżej deszczu, w wyższych partiach gór śniegu. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, południowo-zachodni. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch): 1008 hPa, będzie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się dziś w części reglowej wynosi 11 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. 4 st. C. Zachód słońca: 19.56; termika: zimno i mokro.

Sobota, 2 maja

Drugi dzień majówki podobny do poprzedniego. Zachmurzenie zmienne, dochodzące do dużego, z przejaśnieniami (do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia: do 2 godz.). Synoptycy przewidują większe opady (do 6.8 mm/ 12 h) deszczu, w wyższych partiach gór śniegu. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany, północno-zachodni i północny. Ciśnienie: 1011 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości dolin tatrzańskich w ciągu dnia wyniesie 9 st. C. W strefie wierzchołków gór 3 st. C. Odczuwalna niższa. Zachód: 19.57; termika: zimno i mokro.

Niedziela, 3 maja

Trzeci dzień maja na chwilę obecną przedstawia się jako najbardziej korzystny pod względem pogodowym, przede wszystkim ze względu na brak spodziewanych opadów. Zachmurzenie zmienne, dochodzące do dużego (do 90% nieba), możemy liczyć jednak na dłuższe przejaśnienia (łączny czas nasłonecznienia: do 4 godz.). Wiatr umiarkowany, wiejący z kierunków zachodnich. Ciśnienie: 1014 hPa, zacznie powoli spadać. Maksymalna temperatura prognozowana dla wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 13 st. C. W strefie wierzchołków gór 6 st. C. Zachód słońca: 19.58; termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z wczesnych godzin porannych dnia 01.05.2015 r. Wybierając się w góry pamiętajmy, że pogoda w Tatrach bywa wyjątkowo kapryśna, co być może zaobserwujemy właśnie w weekend majowy. Pamiętajmy, żeby opierać się na jak najbardziej aktualnych danych. Udanej majówki!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować