Warunki w Tatrach 24-26 kwietnia

piątek, 24 kwiecień 2015 07:20

To już wiosna. Pola krokusów na Chochołowskiej oparły się śniegowi, gdy tylko przybyło słonecznych promieni rozkwitły na dobre. W ten weekend nie zabraknie słońca, choć chwilami może być mokro.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, 24 dzień kwietnia. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 5.33 i nie opuści nieba aż do 19.44. Jednym okiem wyglądamy już przyszłego, długiego weekendu, ale nim nadejdzie czas na majówkę, skupmy się na najbliższych dniach. Przed nami wiele słońca i tylko przelotne opady deszczu. Może się zdarzyć, że wysoko w górach przez chwilę poprószy śnieg. Przygotujmy się na ciepłe, typowo wiosenne dni. Obecnie w polskiej części Tatr obowiązuje drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego, który nie powinien ulec zmianie. TPN informuje, że warunki do uprawiania turystyki są zmienne. Pomimo panującej w dolinach wiosny, na szlakach wysokogórskich wciąż trzeba być przygotowanym na warunki zimowe. W wielu miejscach występują oblodzenia, a śnieg jest twardy. W strefie reglowej możemy natknąć się na kałuże i płynącą po szlakach wodę. Wczesnym porankiem niektóre drogi dojściowe do schronisk są oblodzone, a po południu śnieg pozostały w zacienionych miejscach – grząski. Miejscami zalegają duże ilości błota – typowa wiosna w Tatrach. TPN przypomina, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont); Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowo nieczynne są: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 24 kwietnia

Od rana dużo słońca (łączny czas nasłonecznienia: do 9 godz.; zachmurzenie małe, początkowo 20% - narastające po południu do umiarkowanego). Z gromadzących się z biegiem dnia chmur spadnie przelotny deszcz (ilość opadów atmosferycznych: do 1.1 mm/ 12 h). Wysoko w górach wiatr umiarkowany zachodni (w porywach do 40 km/h). Ciśnienie (pomiar: Kasprowy Wierch): 1014 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się w partiach reglowych wynosi 13 st. C. W strefie wierzchołków gór 5 st. C. na plusie. Zachód słońca: godz. 19.45 Termika: zimno i mokro.

Sobota, 25 kwietnia

Drugi dzień weekendu na chwilę obecną prezentuje się jako najbardziej korzystny pod względem pogodowym na wyjście w góry. Od rana będzie pogodnie (łączny czas nasłonecznienia: do 9 godz.). Początkowo małe zachmurzenie (ok. 20%) w ciągu dnia będzie narastać, miejscami aż do 90% nieba. Nie spodziewamy się jednak opadów atmosferycznych. Wiatr umiarkowany, wiejący z kierunków zachodnich, w porywach może osiągać do 40 km/h. Ciśnienie: 1014 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości ok. 1000 m n.p.m. wynosi 12 st. C. Na ok. 2000 m n.p.m. nadal ciepło: 5 st. C. Zachód słońca: 19.47. Termika: zimno i sucho.

Niedziela, 26 kwietnia

Ostatni dzień weekendu będzie najmniej obfitować w słońce (łączny czas nasłonecznienia: do 6 godz.). Zachmurzenie zmienne: od umiarkowanego z rozpogodzeniami aż po duże (miejscami do 90% nieba). Brak opadów deszczu czy śniegu. Wysoko w górach wiejący z kierunków zachodnich wiatr nabierze na sile, w porywach osiągając do 50 km/h. Ciśnienie: 1008 hPa, nadal będzie spadać. Na wysokości dolin tatrzańskich spodziewamy się maksymalnie 14 st. C. W strefie wierzchołków gór 6 st. C. temperatury dodatniej. Zachód słońca: 19.48. Termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 24. 04.2015 r. Wybierając się w góry należy na bieżąco sprawdzać aktualizacje prognoz i pamiętać o tym, że pogoda w Tatrach potrafi zaskoczyć. Korzystajmy z wiosennego weekendu pamiętając o własnym i cudzym bezpieczeństwie na szlakach.

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować