Warunki w Tatrach 17-19 kwietnia

piątek, 17 kwiecień 2015 11:38

Wiosna na krótko rozpanoszyła się w Tatrach. Ostatki zimy nie dają za wygraną. W ten weekend czeka nas załamanie pogody – znów będzie mroźno i biało. Uwaga na trudne warunki!

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, siedemnasty dzień kwietnia. Mamy za sobą już połowę miesiąca i rozkwitające krokusy omamiły nas wizją nadchodzącej wiosny. No cóż, w Tatrach póki co śnieg nie znika, a wręcz przeciwnie – w weekend przybędzie jego świeża warstwa. IMGW streszcza sytuację baryczną: w dzień region będzie na skraju niżu z ośrodkiem nad zachodnią Rosją, w strefie rozmywającego się, pofalowanego frontu chłodnego. Z północnego zachodu będzie napływać chłodniejsze, polarno-morskie powietrze. W nocy region będzie na skraju wyżu z centrum nad Szkocją. Z północy będzie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. W skrócie: będzie zimno, w wyższych partiach gór mroźno. Obecnie (17. 04 2015 r.) w polskiej części Tatr obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki są zmienne. W części reglowej szlaki są błotniste, pokryte mokrym, grząskim śniegiem, a na stromych podejściach oblodzone. Na naszej drodze możemy napotkać kałuże, płynące strumienie wody. Powyżej górnej granicy lasu warunki do uprawiania turystyki są trudne. W miejscach zacienionych występują oblodzonenia, a w miejscach nasłonecznionych śnieg jest przepadający. TPN informuje, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się ich następujące odcinki: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont); Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowo nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 17 kwietnia

Wierzchołki gór od rana toną we mgłach. W ciągu dnia zachmurzenie duże (do 90% nieba), słońce nie zdoła dziś przedrzeć się przez chmury (nasłonecznienie: 0 godz.). Będzie mokro, spodziewamy się opadów deszczu, a wysoko w górach deszczu ze śniegiem (ilość opadów atmosferycznych: do 7 mm/12 h). Wiatr umiarkowany, zachodni, po południu skręcający na północny, momentami porywisty (ok. 45 km/h). Ciśnienie (pomiar: Kasprowy Wierch): 1011 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości ok. 1000 m n.p.m. wynosi 8 st. C. W strefie wierzchołków gór 1 st. C „na plusie”. Zachód słońca: 19.34. Termika: zimno i mokro. W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Okresami opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w górach śniegu.

Sobota, 18 kwietnia

Kolejny dzień weekendu przyniesie znaczne ochłodzenie. W dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami duże (do 90% nieba) z przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia: do 4 godz.). Synoptycy zapowiadają przelotne opady deszczu, wysoko w górach śniegu (ilość opadów atmosferycznych: do 2 mm/12 h). Wiatr umiarkowany, w porywach dość silny (ok. 50 km/h), północny. Ciśnienie: 1020 hPa, będzie powoli spadać. W strefach reglowych nadal temperatury dodatnie, maksymalnie 1 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. mroźno: -7 st. Uwaga! Temperatura odczuwalna ok. -17 s. C. Zachód słońca: 19.36. Termika: mroźno i mokro. W nocy zachmurzenie umiarkowane. Miejscami słabe opady śniegu.

Niedziela, 19 kwietnia

Ostatni dzień weekendu przeważnie pochmurny (zachmurzenie zmienne, do 90% nieba) z przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia: ok. 5 godz.). Mogą wystąpić przelotne, nieznaczne opady deszczu, wyżej śniegu (ilość opadów atmosferycznych: 0.1 mm/ 12 h). Wysoko w górach wiatr umiarkowany, z kierunków północnych. Ciśnienie: 1018 hPa, nadal będzie spadać. Nie opuści nas chłód: maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 2 st. C. W strefie wierzchołków gór -5 st. C. Pamiętajmy, że temperatura odczuwalna będzie o kilka stopni niższa. Zachód słońca: 19.37. termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych (głównie TOPR, IMGW, TPN) z godzin porannych dnia 17. 04. 2015 r. Wybierając się w góry należy sprawdzić jak najbardziej aktualne spekulacje synoptyków i liczyć się z tym, że pogoda w górach potrafi zaskoczyć. Wiosna coraz bliżej, ale w Tatrach nadal panują warunki zimowe. Pamiętajmy o tym korzystając z weekendu w górach.

Małgorzata Tomik

Fot. www.vt.sk

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować