Warunki w Tatrach 10-12 kwietnia

piątek, 10 kwiecień 2015 08:51

W Tatrach mamy do czynienia ze znacznym ociepleniem. Gruba, wierzchnia część pokrywy śniegowej, zgromadzona po długich opadach, nie zdążyła jeszcze związać się z głębszymi warstwami.

Informacje dla osób udających się w góry

Mamy dziś dziesiąty dzień kwietnia, piątek. Słońce obudziło zaspane Tatry o godzinie 5.59. Opuści niebo dopiero za 13 godzin i 25 minut, o 19.24. Przed nami znaczne ocieplenie. Region Tatr i Podhala znajdować się będzie pod wpływem wyżu, którego centrum znad południowo-wschodniej Polski przemieści się nad Bałkany i południowe Włochy. Z zachodu i południowego zachodu napływać będzie coraz cieplejsze powietrze polarno-morskie. Obecnie (10.04.2015 r.) w polskiej części Tatr obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. W godzinach porannych niebezpieczeństwo jest umiarkowane (drugi stopień). Jak wyjaśnia TOPR: u uwagi na znaczny wzrost temperatury należy spodziewać się pogorszenia stabilności pokrywy śnieżnej na wszystkich wystawach. Poprawiają się za to warunki narciarskie i skitourowe. Uwaga na depozyty śniegu na stokach stromych oraz znacznych rozmiarów nawisy w rejonie grani. Sytuacja śniegowa może poprawić się po rzędzie dni ciepłej pogody, jednak początki ocieplenia wpływają na pokrywę śniegową negatywnie. Jak informuje TPN, obecnie warunki do uprawiania turystyki w Tatrach poprawiają się. Część szlaków w strefach reglowych jest nieprzetarta. Powyżej górnej granicy lasu warunki do uprawiania turystyki są trudne, głównie ze względu na sporą ilość śniegu która przysypała szlaki. Miejscami utworzyły się zaspy, a przecieranie szlaku oraz chodzenie po grząskim śniegu znacznie wydłuża i utrudnia wędrówkę, co jest istotne przy planowaniu trasy. Przypominamy, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont); Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowo nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 10 kwietnia

Słońce, słońce, aż do 10 godzin słońca! Zachmurzenie małe (do 30% nieba). Nie spodziewamy się dziś opadów atmosferycznych. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni. Ciśnienie (pomiar – Kasprowy Wierch): 1025 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 8 st. C. W strefie wierzchołków gór również temperatura dodatnia: 2 st. C. Zachód słońca: 19.24. Termika: zimno i sucho. W nocy zachmurzenie małe, bez opadów atmosferycznych.

Sobota, 11 kwietnia

Kolejny dzień weekendu jeszcze cieplejszy. Na niebie dużo słońca (zachmurzenie zmienne, małe, do 20% nieba; łączny czas nasłonecznienia: do 9 godz.). W sobotę także bez deszczu i bez padów śniegu. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy. Ciśnienie: 1022 hPa, ponownie będzie rosnąć. Temperatura maksymalna w strefach reglowych wyniesie 10 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. 3 st. C. na plusie. Zachód słońca: 19.25; termika: zimno i sucho.

Niedziela, 12 kwietnia

Ostatni dzień weekendu najbardziej zachmurzony (do 90% nieba), z przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia: do 5 godz.). Mogą wystąpić nieznaczne opady atmosferyczne (do 0,4 mm/12 h). Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich. Ciśnienie: 1028 hPa, znów zacznie spadać. W Tatrach nadal ciepło. Na wysokości około 1000 m n.p.m. 9 st. C. U samych szczytów 2 st. C. Temperatura odczuwalna nieco niższa. Zachód słońca: 19.27; termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana we wczesnych godzinach porannych dnia 10.04.2015 r. Wychodząc w góry zawsze należy sprawdzać jak najbardziej aktualne dane i obowiązujący stopień zagrożenia lawinowego. Warunki śniegowe są teraz bardzo istotne, nie należy wychodzić powyżej wysokości schronisk bez odpowiedniego przygotowania, wiedzy i gotowego do użycia sprzętu zimowego. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować