Warunki w Tatrach na Święta Wielkanocne

piątek, 03 kwiecień 2015 09:59

Uwaga! W Tatrach panują bardzo trudne warunki. Święta Wielkanocne na szczytach gór mogą okazać się złym pomysłem. Warunki śniegowe są niekorzystne. Biała pokrywa jest bardzo niestabilna.

Informacje dla osób planujących wyjście w góry

Dziś piątek, trzeci dzień kwietnia, w tradycji chrześcijańskiej Wielki Piątek. Słońce, niewidoczne zza grubej zasłony chmur, wstało o godzinie 6. 14. W ciągu ostatniego tygodnia w Tatrach doszło do radykalnego pogorszenia warunków. Pierwsze krokusy na Chochołowskiej zostały brutalnie odcięte od światła spora warstwą świeżego śniegu. Obecnie (03.04.2015 r.) obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego z – uwaga – tendencją rosnącą. Rozszerzenie komunikatu: w skutek intensywnych opadów śniegu wraz z bardzo silnym wiatrem na wszystkich wystawach pokrywa dalece niestabilna. Na drogach dojazdowych również bardzo trudne warunki. TPN informuje, że w Tatrach „panuje pełnia zimy”. W niskich partiach gór zalega warstwa świeżego śniegu, pod którym występują oblodzenia. Przetarte są wyłącznie drogi dojazdowe do schronisk. Powyżej górnej granicy lasu panują warunki bardzo niekorzystne. Przebieg szlaków jest niewidoczny, w wielu miejscach utworzyły się duże zaspy. TPN przypomina, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont); Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Pamiętajmy, że od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowo nadal nie funkcjonują: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 3 kwietnia

W Tatrach od rana widoczność bardzo ograniczona. W ciągu dnia utrzyma się zachmurzenie duże (do 100% nieba). Słońca dziś niewiele (łączny czas nasłonecznienia: do 1 h). Spodziewajmy się za to przelotnych opadów śniegu (ilość opadów atmosferycznych: ok. 6 mm/12 h). Po południu może zagrzmieć. Wiatr w niższych partiach gór umiarkowany, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr dość silny, w porywach do 100 km/h, północno-zachodni. Ciśnienie (pomiar – Kasprowy Wierch): 1015 hPa, będzie się wahać. Jest mroźno. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się w partiach reglowych wynosi -4 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. -10 st. C. Uwaga, temperatura odczuwalna znacznie niższa. Zachód słońca: 19.13. Termika: mroźno i mokro.

Sobota, 4 kwietnia

Drugi dzień świątecznego weekendu pod względem pogodowym (nie mylić ze śniegowym) będzie najbardziej korzystny. Zachmurzenie zmienne, lokalnie do 90% nieba. W ciągu dnia dużo przejaśnień (łączny czas nasłonecznienia: do 5 h). Spodziewamy się również przelotnych opadów śniegu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany/porywisty, północno-zachodni. Ciśnienie: 1014 hPa, zacznie powoli rosnąć. Mróz nieco zelżeje, ale nadal nie odpuści. W niższych partiach Tatr -1 st. C. W strefie wierzchołków gór -8 st. C. Zachód słońca: 19.25. Termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 5 kwietnia

Niedziela Wielkanocna bardzo podobna do soboty. W ciągu dnia zachmurzenie duże (do 90% nieba) z licznymi przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia: do 5 h). Wystąpią przelotne opady śniegu. Wiatr słaby i umiarkowany, wiejący z kierunków północnych. Ciśnienie: 1018 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się w partiach reglowych wynosi 0 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. -8 st. C. Zachód słońca: 19.16. Termika: mroźno i mokro.

Poniedziałek, 6 kwietnia

Odnośnie poniedziałkowej aury możemy snuć tylko wstępne spekulacje. Tatrzańska pogoda jest kapryśna, prognozowanie długoterminowe może okazać się mało trafne. Tym niemniej: Lany Poniedziałek zapowiada się jako mroźny, częściowo pochmurny dzień z przelotnymi opadami śniegu. Spodziewamy się lokalnych przejaśnień i przelotnych opadów śniegu.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 03.04.2015 r. Planując wyjście w góry zawsze należy sprawdzać jak najbardziej aktualne dane i śledzić na bieżąco komunikaty lawinowe. Wesołych Świąt!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować