III Dni Lawinowo-Skiturowe

czwartek, 02 kwiecień 2015 09:54

W dniach 28-29 marca już po raz trzeci miłośnicy gór spotkali się na organizowanych w Dolinie Pięciu Stawów Polskich Dniach Lawinowo Skiturowych. Jak było? Ciekawie i bardzo pozytywnie.

Dni Lawinowo-Skiturowe w Dolinie Pięciu Stawów

Kiedy ogłoszono program wydarzenia, „miejscówki” na poszczególne wycieczki rozeszły się błyskawicznie. Nic dziwnego. Przez ostatnie dwa lata przyzwyczailiśmy się, że naprawdę warto skorzystać z atrakcji Dni Lawinowo Skiturowych. W Schronisku Pięć Stawów miejsca noclegowe rozeszły się jak świeże bułeczki. Pozostało tylko czekać na pięciostawiański weekend i liczyć na dobrą pogodę. Sobotnia aura spłoszyła część gości. Niskie mgły i trzeci stopień zagrożenia lawinowego nie były jednak przeszkodą dla realizacji programu, a wręcz przeciwnie – urozmaicały górskie zadania, które mieli wykonać uczestnicy na warsztatach.

Pierwszego dnia w okolicach schroniska można było skorzystać z bezpłatnych szkoleń (skitury, nawigacja, stacja TOPR, stacja TPN, pola lawinowe, turystyka zimowa – na poziomie podstawowym i zaawansowanym), testów sprzętu, a ponadto sprawdzić swoje umiejętności na Wysokogórskim Torze Przeszkód Mammuta (WTP), obejmującym tematykę lawinową i turystykę zimową. Na najlepszych czekały atrakcyjne nagrody, po których rozdaniu odbyło się losowanie dodatkowych nagród wśród wszystkich uczestników toru. W ciągu dnia nie pozwolono nam zgłodnieć, dostaliśmy regenerujący siły poczęstunek, o który zadbało Kierownictwo schroniska. Do nagrody głównej, plecaka wypornościowego SnowPulse Mammut wzdychali wszyscy, ale sponsorzy postarali się, by reszta nagród była również wyjątkowo atrakcyjna. Po długim i owocnym w wiedzę górską dniu na poddaszu schroniska wysłuchać można było wykładów, m. in. Szymona Maśnioka i Marcina Józefowicza. Atmosfera schroniska, jak zawsze dzięki zasłudze Marychny i Marty, była prawdziwie pięciostawiańska. Gdzie można poczuć się tak ugoszczonym jak tutaj?

Drugiego dnia uczestników Dni Lawinowo-Skiturowych obudziło słońce, które zostało z nami aż do końca. Dobre warunki sprawiły, że planowane wycieczki tematyczne (skitury, tematyka lawinowa, nawigacja, turystyka zimowa, przyroda Tatr zimą) były jeszcze bardziej udane. Dziękujemy organizatorom za tą imprezę. Jak zwykle wróciliśmy z myślą, by spotkać się w Schronisku w Dolinie Pięciu Stawów za rok. Na pewno.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować