Warunki w Tatrach 27-29 marca

piątek, 27 marzec 2015 08:30

Nie myli się przysłowie, które wrzuca wiosenną pogodę do jednego worka. „W marcu jak w garncu”, powiadali dziadkowie. Było słońce, wiatr, deszcz – teraz będzie i śnieg. I kwitnące krokusy.

Informacje dla osób udających się w góry

Wkraczamy w ostatni weekend marca. Dziś piątek, 27. dzień miesiąca. Słońce wstało nad Tatrami o 5.29 i zniknie za horyzontem dopiero za 12 godz. i 32 min (zachód: 18.01). Na Polanie Chochołowskiej zaczynają kwitnąć krokusy. Obowiązuje drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego. TOPR zwraca uwagę, że w najbliższym czasie ogłoszone niebezpieczeństwo może rosnąć. TPN w komunikacie turystycznym informuje, że warunki do uprawiania turystyki w części reglowej Tatr są zmienne. Szlaki na stromych podejściach są oblodzone i w miejscach zacienionych takie pozostają przez cały dzień. W miejscach nasłonecznionych śnieg jest mokry, grząski, miejscami przepadający, a na znacznych odcinkach dolin płynie woda. Powyżej górnej granicy lasu śnieg jest bardzo twardy, oblodzony i do bezpiecznego poruszania się niezbędny jest sprzęt zimowy. Od 1 grudnia do 15 maja zamknięte się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont); Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowo, ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Pamiętajmy: zmiana z czasu zimowego (astronomicznego) na letni nastąpi w nocy z soboty (28 marca) na niedzielę (29 marca).

Piątek, 27 marca

Od rana kilka promieni słońce uparcie walczy o miejsce na niebie. Ta walka skazana jest jednak na porażkę. To będzie pochmurny dzień, z zachmurzeniem dużym (do 90% nieba). Łączny czas nasłonecznienia wyniesie 3 godziny. Na Podhalu przelotne opady deszczu, po południu możliwe burze. Na szczytach Tatr opady śniegu, prognozuje się przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy, skręcający na wschodni. Ciśnienie (pomiar – Kasprowy Wierch: 1007 hPa będzie gwałtownie rosnąć. Uwaga! Na Podhalu możliwe również pierwsze burze. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się w partiach reglowych wynosi 11 st. C. Na wysokości ok. 2000 m n.p.m. 2 st. C. Zachód słońca: 18.02. Termika: zimno i mokro. W nocy dalsze opady deszczu, wyżej śniegu. Pokrywa śniegowa może wzrosnąć o kolejne 10 cm.

Sobota, 28 marca

Czeka nas kolejny pochmurny dzień z opadami (zachmurzenie: do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia: 1 h). W strefach reglowych opady deszczu, w Tatrach śniegu (prognozuje się przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 10 cm). Ciśnienie: 1017 hPa, będzie spadać. Wiatr umiarkowany i dość silny, z kierunków północnych. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 3 st. C. W strefie wierzchołków gór -4 st. C. Zachód słońca: 18.04. Termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 29 marca

Ostatni dzień weekendu niesie ze sobą promyk nadziei. W ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane, z rozpogodzeniami (zachmurzenie lokalnie do 80% nieba, łączny czas nasłonecznienia: do 6 h). Niektórzy synoptycy sugerują przelotne opady śniegu (przyrost pokrywy śniegowej ok. 5 cm), jednak większość prognoz zapowiada dzień bez opadów. Wiatr umiarkowany, z kierunków północnych. Ciśnienie: 1009 hPa, nadal będzie spadać. W partiach reglowych spodziewamy się maksymalnie 8 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. 2 st. C. na plusie. Zachód słońca: 19.05 (po przestawieniu zegarków)! Termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na bazie danych z wczesnych godzin porannych dnia 27.03.2015 r. Wybierając się w góry sprawdzajmy jak najbardziej aktualne zapowiedzi pamiętając, że pogoda w górach bywa kapryśna. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
3.00
2
Zaloguj się, by skomentować