Wspieramy film o ratownikach TOPR

środa, 25 marzec 2015 11:56

Film o ratownikach tatrzańskich (roboczy tytuł „Ojciec i syn”), to dokument mający pokazać relacje pomiędzy ojcami i synami jacy pełnią służbę w TOPR-ze. Około godzinny materiał powstaje od sierpnia 2014 roku a postprodukcja zakończy się jesienią 2015 roku. Film ma mieć emisję m.in. w stacji dokumentalnej Planete+ oraz będzie wysyłany na festiwale filmów górskich w Polsce i za granicą.

Film o TOPR

– Celowo w filmie bierze udział 8 par ratowników- mówi reżyser Jakub Brzosko - To było dla mnie bardzo trudne, aby wybrać te pary. Mam świadomość, że jest znacznie więcej takich „par” w TOPR-ze. Nikogo nie chciałem obrazić czy pominąć, ale wg mnie ten „zestaw” daje obiektywny przekrój tematu i pozwoli na „wybrzmienie” historii.

W filmie są zaprezentowane następujące pary: Kazimierz Gąsienica–Byrcyn i Stanisław Gąsienica-Byrcyn, Michał Gajewski i Ryszard Gajewski, Jan Gąsienica-Roj senior i Jan Gąsienica-Roj junior, Adam Marasek i Andrzej Marasek, Bartek Gąsienica-Józkowy i Józef Gąsienica-Józkowy, Jan Stawowy i Kuba Stawowy, Andrzej Mikler i Maciuś Mikler, Jasiu Berbeka i Maciej Berbeka. Narratorem w filmie będzie Jacek Broński.

– Wybrałem tych ludzi nie tylko dlatego, że uważam, iż są znaczącymi postaciami w historii TOPR oraz lubianymi przez środowisko górskie, ale biorąc pod uwagę próbę ujęcia przeze mnie tematu, stanowią niemal „książkowe wzory” ratowników: ojców i synów. – wyjaśnia reżyser – Uważny odbiorca zorientuje się, że dwie spośród tych osób są spoza TOPR-u. To świadomy zabieg (Jasiu Berbeka lat 16 i Maciuś Mikler lat 4- przyp.red.) Ich wybory życiowe pozostają otwarte i to mnie także intryguje, poszerza perspektywę patrzenia. Chce właśnie pokazać różnorodne relacje, w przeróżnych ujęciach. Moim zamiarem jest pokazanie trochę „od kuchni” normalnego życia ratowników, z troskami i radościami. Jednak przede wszystkim skupiam się na relacjach jakie są między moimi bohaterami, na pokazaniu tego subtelnego procesu przekazywania pasji ratowniczej i ogólnie pasji do gór. Filmu nie chce „przegadać”, zasypać „100-kami”, suchymi wywiadami. Zależy mi na pokazaniu tych ludzi w ich „naturalnym środowisku”, choć z pewnością pojawi się dużo archiwalnych zdjęć.- wyjaśnia obszernie Jakub Brzosko. – Jest jeszcze jeden powód dla którego robię ten film. Chcę zatrzymać czas i przestrzeń, zachować od zapomnienia historię, których być może, w coraz bardziej chaotycznych czasach nikt nie opowie, nie zapamięta. Jest dla mnie czymś niezwykłym, że mogę wysłuchać opowieści np. Kazimierza Gąsienicy-Byrcyna o swoim ojcu, który brał udział m.in. w wyprawach ratunkowych po Mieczysława Karłowicza w 1909 roku czy Klimka Bachledę w 1910 roku.

Reżyser zwraca uwagę na to, że bardzo ważny dla niego jest także udział śpiewaczki Pauliny Martni, która wykona partie wokalne w filmie (do słów znanego poety-tekściarza Zbigniewa Książka) oraz muzyka jaką skomponuje i wykona do filmu pianista Tomasz Krezymon.

Portal Tatrzański objął patronat medialny nad filmem.

Jakub Brzosko, Krzysztof Barcik

Fot. Maciej Ziarko

Oceń ten artykuł
4.50
2

1 komentarz

  • Aga czwartek, 26 marzec 2015 15:16 napisane przez Aga

    niby jak wspieracie? he?

Zaloguj się, by skomentować