Warunki w Tatrach 20-22 marca

piątek, 20 marzec 2015 12:25

Czy ktoś ma zamiar przywitać wiosnę w Tatrach? Ona już wychodzi nam naprzeciw razem z niespodzianką – promieniami słońca. Do niedzieli będzie wiosennie, słonecznie, raczej stabilnie. Ostatni dzień weekendu pochmurny.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, 20 dzień marca. Dzień niezwykły, bo towarzyszy mu niecodzienne zjawisko: częściowe zaćmienie słońca. Księżyc znajduje się dokładnie pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając światło słoneczne dochodzące do naszej planety. No cóż, po godzinie 12. będzie już po wszystkim. Warto spojrzeć w niebo, gdyż następne równie głębokie zjawisko czeka nas dopiero w 2026 roku. W Tatrach od rana słonecznie. Na chwilę obecną (20.03.2015) obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Uwaga! Wchodzimy w niebezpieczny okres w którym mogą schodzić wiosenne lawiny gruntowe. Niech nas nie zmyli lawinowa „dwójka” – trzeba być ostrożnym i stosować wiedzę lawinową. Zgodnie z informacją TPN w Tatrach panują częściowo dobre warunki do uprawiania turystyki. Zwłaszcza w partiach reglowych szlaki są przetarte, miejscami, w zacienionych miejscach należy uważać na oblodzenie. Powyżej górnej granicy lasu większość szlaków jest przetarta. Śnieg jest bardzo twardy i do bezpiecznego poruszania się niezbędny jest sprzęt zimowy. W Dolinie Olczyskiej, Małej Łąki oraz w Dolinie Chochołowskiej trwa zrywka drewna. Przypominamy, że od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont); Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowo, ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

20 marca, piątek

Piątek słoneczny, niemal bezchmurny (zachmurzenie: do 20% nieba; łączny czas nasłonecznienia: do 10 h). W ciągu dnia nie przewiduje się opadów atmosferycznych. Wiatr słaby, południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr słaby, zachodni. Ciśnienie (pomiar: Kasprowy Wierch): 1023 hPa, będzie spadać. Obecnie mamy do czynienia wyżem z centrum nad Europą Środkową, z polarno-kontynentalną masą powietrza. Maksymalna temperatura w partiach reglowych wyniesie dziś 4 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. -3 st. C. Termika: mroźno i sucho. Zachód słońca o godzinie 17.52.

21 marca, sobota

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny słoneczny, z niewielkim zachmurzeniem narastającym do umiarkowanego (30-40% nieba). Łączny czas nasłonecznienia: do 9 h. Wiosna tego dnia nie przywita nas opadami atmosferycznymi. Może natomiast wiać: nisko wiatr słaby, południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, południowo-zachodni. Ciśnienie: 1014 hPa, ponownie zacznie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości ok. 1000 m n.p.m. wynosi 7 st. C. W strefie wierzchołków gór oscylować będzie wokół 0 st. C. Termika: mroźno i sucho. Zachód słońca o godzinie 17.53. W nocy z soboty na niedzielę synoptycy przewidują duże zachmurzenie i przelotne opady deszczu ze śniegiem.

22 marca, niedziela

Ostatni dzień pierwszego „pełnoprawnego” weekendu wiosny przyniesie zmiany w pogodzie. Zachmurzenie wzrośnie z umiarkowanego do dużego (maksymalnie 70-80% nieba). Możemy liczyć na niewielkie przejaśnienia (łączny czas nasłonecznienia: 3 h). Synoptycy przewidują niewielkie opady deszczu ze śniegiem i śniegu (opady atmosferyczne: do 0.8 mm/12 h). Wiatr umiarkowany, wysoko w górach dość silny, w porywach do 45 km/h. Ciśnienie: 1021 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości dolin tatrzańskich wynosi 1 st. C. Wysoko w górach -6 st. C. Termika: mroźno i mokro. Zachód słońca: 17.55.

Prognozę warunków pogodowych opracowano w godzinach porannych dnia 20.03.2015 r. Wybierając się w góry zawsze należy sprawdzać jak najbardziej aktualne informacje. Wiosenna aura nas rozpieszcza, pamiętajmy żeby zachować wszelkie środki w celu zminimalizowania zagrożeń i cieszmy się górami. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować