Warunki w Tatrach 13-15 marca

piątek, 13 marzec 2015 07:13

W Tatrach znów przybyło śniegu. Co więcej, w ciągu kolejnych dni biała warstwa jeszcze trochę urośnie. Przed nami weekend z przewagą chmur i porywistym wiatrem. Na słońce poczekamy do niedzieli.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek noszący znamię niefortunnej daty: trzynasty dzień miesiąca. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 5.59 i swoją codzienną wędrówką sprawi, że dzień będzie trwał 11 godzin i 41 minut (zachód: 17.40). Od rana Tatry zasnute są gęstymi chmurami, widoczność jest bardzo ograniczona. W ciągu najbliższej doby region znajdować się będzie w zasięgu oddziaływania niżu z rejonu Morza Czarnego i Grecji. Zalegać będzie chłodna polarno-morska masa powietrza. Ciśnienie początkowo bez większych zmian, w ciągu dnia zacznie stopniowo wzrastać. Na chwilę obecną (13.03.2015 r.) w polskiej części Tatr obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, a tendencja jest nadal rosnąca. TPN donosi, że warunki do uprawiania turystyki są w dużej mierze niekorzystne. Szlaki zasypane są grubą warstwą (ok.20cm.) świeżego, ciężkiego śniegu i są nieprzetarte. Powyżej górnej granicy lasu przebieg szlaku jest niewidoczny, co utrudnia orientację w terenie. Dodatkowym utrudnieniem jest padający śnieg i wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne oraz mgła. W Dolinie Olczyskiej i Chochołowskiej trwa zrywka drewna. Należy pamiętać, że jak co roku, od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont); Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. TPN informuje, że ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 13 marca

Dziś w Tatrach przeważnie zachmurzenie duże (90-100% nieba), słońca brak (0 godzin nasłonecznienia). W nocy pokrywa śniegowa miejscami powiększyła się o około 10 cm. W ciągu dnia spodziewamy się kolejnych, przelotnych opadów śniegu (maksymalna ilość opadów atmosferycznych: do 2.5 mm/12 h). Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, porywisty, północno-wschodni. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch): 1019 hPa – będzie wzrastać. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się na wysokości dolin tatrzańskich wynosi 1 st. C na plusie. W strefie wierzchołków gór -6 st. C. Wilgotność: 91%; termika: mroźno i mokro.

Sobota, 14 marca

Kolejny dzień weekendu niewiele będzie różnić się od poprzedniego. W ciągu dnia zachmurzenie duże, lokalnie nieznaczne przejaśnienia (zachmurzenie: do 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia: do 1 godz.). Nadal spodziewamy się opadów śniegu, w raczej małej ilości (maksymalna ilość opadów atmosferycznych: do 1 mm/12 h). Wiatr słaby, wschodni i północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr słaby, z kierunków wschodnich. Ciśnienie: 1022 hPa, będzie intensywnie rosnąć. Maksymalna temperatura w strefie partii reglowych wyniesie 3 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. spodziewamy się -4 st. C. Wilgotność: 83%; termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 15 marca

Ostatni dzień weekendu na chwilę obecną zapowiada się jako najbardziej korzystny pod względem pogodowym. Należy jednak śledzić sytuację lawinową. W niedzielę spodziewamy się więcej słońca (zachmurzenie: lokalnie do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia: do 6 godzin). Liczne rozpogodzenia. Tego dnia nie powinny wystąpić opady atmosferyczne. W szczytowych partiach gór może jednak mocniej wiać (w porywach do ok. 50 km/h, z kierunku południowego zachodu). Ciśnienie: 1032 hPa, nadal będzie rosnąć. Temperatura jakiej należy spodziewać się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 4 st. C. W strefie wierzchołków gór -3 st. C. Wilgotność: 78%; termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z wczesnych godzin porannych dnia 13.03.2015 roku. Wybierając się w góry należy na bieżąco obserwować jak najbardziej aktualne prognozy i sytuację lawinową. W Tatrach nie jest teraz bezpiecznie. Bardzo słaba widoczność, opady śniegu i trzeci stopień zagrożenia lawinowego to nie najbardziej szczęśliwy splot okoliczności. Lepiej poczekać na uśmiech aury. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować