Mandat za uczczenie pamięci Jana Pawła II?

piątek, 06 marzec 2015 20:54

2 kwietnia br. będzie miała miejsce 10. rocznica śmierci Jana Pawła II. Mieszkańcy Zakopanego, jak co roku, planują z tej okazji podświetlić krzyż na Giewoncie. Nie podoba się to władzom TPN.

Podświetlony krzyż na Giewoncie

Sprawą zajęła się Gazeta Krakowska. Wyprawa na Giewont w celu podświetlenia krzyża dokładnie o godz. 21:37, gdy umarł papież, to spore przedsięwzięcie. Górale dźwigają na ośnieżony szczyt generator prądotwórczy, paliwo, kable i lampę. Takie zachowanie wg władz parku jest nielegalne i musi zostać ukarane mandatem.

Leśnicy tłumaczą swoją postawę troską o tatrzańskie zwierzęta. Światło zakłóca spokój, a spaliny zatruwają powietrze. Dodatkowo górale złamią obowiązujący od 1 kwietnia zakaz chodzenia po szlakach po zmroku. W poprzednich latach zdarzało im się także biwakować w górach, co również jest zabronione.

Niektórzy zakopiańczycy bronią jednak takiego zwyczaju. Wskazuje się, że złamanie przepisów na 10 minut w celu uczczenia Wielkiego Człowieka nie stanowi wielkiej szkody dla przyrody i nie musi być rygorystycznie karane, jak inne – często dużo poważniejsze wykroczenia turystów.

Krzysztof Barcik

Fot. Ewelina Domańska

Oceń ten artykuł
4.85
13

10 komentarzy

 • Asia poniedziałek, 09 marzec 2015 09:30 napisane przez Asia

  Ale się tu upiorów naleciało ... wszystko co związane jest z katolicyzmem wam przeszkadza, a nawet niektórzy wiedzą dokładnie czego Święty Jan Paweł II by sobie życzył a czego nie... - paranoicy generator włączony na dziesięć minut was otruje, nastąpi globalne ocieplenie, a kochane zwierzaczki zwieją za granicę... ale manifa na Giewoncie to by wam nie przeszkadzała. Niektórzy szkalują górali, wypisują obrażające teksty o pazerności i "dudkach" ... a ty jeden z drugim z czego żyjesz nie na zasadach ekonomii ... z czego oni mają żyć - z przemysłu - jakiego z rolnictwa - jakiego kiedy nawet hodowlę owiec politycznie wykończono a rosliny to pewnie mają uprawiać na skałach a ty jeden z drugi oczekujesz i często żyjesz w dostatku a drugiego sam byś chciał wykorzystać aż miło... Jestem z Dolnego Śląska.

 • Jakub niedziela, 08 marzec 2015 10:40 napisane przez Jakub

  Stoi pomnik Jana Pawła II obok Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, to tam można iść.A wyprawy na Giewont sam Jan Paweł by nie pochwalał.

 • tomekns niedziela, 08 marzec 2015 10:35 napisane przez tomekns

  NO TERAZ TO JUŻ PRZESADZILI. NIECH NIE ROBIĄ Z IGŁY WIDEŁ. Dali by sobie spokój z tego TPN bo 10 minutowe uczczenie pamięci tak wielkiego człowieka 10 minutowym podświetleniem to chyba nie jest przestępstwo. Ludzie chociaż raz pomyślcie logicznie i nie utrudniajcie.

 • mj niedziela, 08 marzec 2015 06:17 napisane przez mj

  W takim razie trzeba będzie dojechać strażnika i zrobić co zwykle się robi z takimi bucami, a na sam koniec wybrać się na niego.

 • Tomek1903 niedziela, 08 marzec 2015 00:22 napisane przez Tomek1903

  Krzyż na giewoncie tez Bóg zbudował??

 • arus1408 sobota, 07 marzec 2015 23:49 napisane przez arus1408

  chciałbym zobaczyć strażnika który wręcza mandat, żywy chyba z stamtąd nie zejdzie , to by był strażnik samobójca

 • załamany sobota, 07 marzec 2015 21:06 napisane przez załamany

  Wie wierzę że jest ktoś kto uważa że powinno się wędrować poza szlakami. brak mózgu czy jak?

 • wojnatom sobota, 07 marzec 2015 20:53 napisane przez wojnatom

  moim zdaniem TPN ma rację możecie sobie czcić swojego człowieka jak tylko się wam chce ale prawo jest prawem i trzeba je szanować a szczególnie jeśli chodzi o środowisko naturalne które jest tak często zaniedbywane odpalcie gościowi mszę w pobliskim kościele i będzie ok

 • Łors sobota, 07 marzec 2015 15:59 napisane przez Łors

  extra komentarz\__TPN to nic innego jak ZUS, URzad skarbowy itp... panstwowy twór dla swoich kolesi. Regulaminy w TPNie obowiazuja tylko wzgledem zwykłych ludzi...ludzie królika chodza i robia co chca.

 • Nie góral ,nie zakopanaczych poprostu turysta sobota, 07 marzec 2015 11:13 napisane przez Nie góral ,nie zakopanaczych poprostu turysta

  Skandalem jest to ze tpn przyzwala na zamęczanie koni w morskim oku przez leniwych turystów wożonych przez chciwych góroli z bukowiny razem ze starostą który za łapówki stoi za nimi murem no bo jak to możliwe żeby nie było innego środka transportu dopuszczone powinny być rowery i bzdura jest to ze droga jest niebezpieczna dla rowerzystów , drugi poważny problem rozdeptywanie krokusów na polanie chochołowskiej przez durnych turystów robiących sobie fote na facebooka, po za tym bóg stworzył Tatary i świat i żadne regulaminy tpn tego nie zmienią jeśli ktoś potrzebuje wędrować po za szlakiem lub w nocy tpn nie ma nic do tego i za wiarę mandatu być nie możne bo jest nie zgodne z przekonaniami religijnymi, ale trzeba to robić z pełnym szacunkiem dla przyrody prawdziwym turystom tego tłumaczyć nie muszę.

Zaloguj się, by skomentować