Warunki w Tatrach 6-8 marca

piątek, 06 marzec 2015 08:49

Prognozy pełne słońca i zapowiadane ocieplenie mogą złudnie działać na spragnionych Tatr turystów i przyciągać w góry. Tymczasem TOPR od kilku dni utrzymuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Ostrożnie.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, szósty marca, dzień rozpoczynający kolejny, zimowy weekend w Tatrach. Pierwsze promienie słońca obudziły Zakopane o godzinie 6.13 i przez kolejne 11 godzin i 15 minut będą nam towarzyszyć (zachód: 17.29). Wierzchołki gór od rana toną we mgłach i chmurach. Umiarkowanie zachmurzony piątek różnić się będzie od kolejnych dni: sobota i niedziela zaskoczą nas wyjątkowo słoneczną i przyjemną aurą. Region znajdować się będzie w zasięgu klina wyżu związanego z wyżem znad Europy Zachodniej. Napływać będzie polarno-morska masa powietrza. Uwaga, nie jest bezpiecznie. Od kilku dni TOPR utrzymuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Mocny wiatr utworzył wiele słabych miejsc w pokrywie śnieżnej na wszystkich wystawach. Za szczególnie niebezpieczne należy uznać miejsca w pobliżu grani pod ścianami oraz wyloty stromych żlebów i depresji gdzie gromadzi się osypujący nimi śnieg. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Jak informuje TPN, warunki do uprawiania turystyki na wysokości partii reglowych są dobre. Sytuacja zmienia się powyżej górnej granicy lasu, gdzie szlaki są zasypane i założone są jedynie pojedyncze ślady. Komunikat turystyczny TPN przypomina, że od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont); Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowo, ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 6 marca

W ciągu dnia zachmurzenie duże, zmierzające do umiarkowanego (do ok. 50% nieba po południu). Choć rano mogłoby wydawać się to niemożliwe, w ciągu dnia zaznamy przyjemnego ciepła słonecznych promieni (łączny czas nasłonecznienia: do 5 godzin). Od początku dnia z nieba lekko prószy śnieg (ilość przewidywanych opadów : do 0.2 mm/12 h). Po południu bez opadów. Wiatr słaby, północno-zachodni i północny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, w ciągu dnia stopniowo słabnący, północny. Ciśnienie (pomiar: Kasprowy Wierch): 1033 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości partii reglowych wynosi -1 st. C. Wysoko w górach (ok. 2000 m n.p.m.) nadal mroźno: -8 st. C. Wilgotność: 80%; termika: mroźno i sucho. W nocy zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna około -10°C, w strefie wierzchołków gór około -11°C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr słaby, z kierunków północnych.

Sobota, 7 marca

Kolejny dzień weekendu przyniesie więcej słońca (łączny czas nasłonecznienia: do 9 godzin). W ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane, zmienne (20-50% nieba), lokalnie będzie się zwiększać. Tego dnia nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr słaby, z kierunków północnych. Ciśnienie: 1033 hPa, zacznie powoli spadać. W sobotę zaczniemy odczuwać zbliżające się ocieplenie. Maksymalna temperatura na wysokości dolin tatrzańskich wyniesie 2 st. C. na plusie; wysoko w górach (2000 m n.p.m.) już tylko -5 st. C., a będzie jeszcze cieplej (co wiąże się z pogorszeniem sytuacji lawinowej). Wilgotność: do 92%; termika: mroźno i sucho.

Niedziela, 8 marca

Dzień obchodzony jako Święto Kobiet również nie zawiedzie nas niedoborem słońca. W ciągu dnia pogodnie, do 9 godzin nasłonecznienia. Nad Tatrami niemal bezchmurne niebo (chmury lokalnie ok. 20-40 % nieba). Prognozy dla tego dnia również nie grożą opadami deszczu czy śniegu. Wiatr umiarkowany i słaby, wiejący przeważnie z kierunków południowych i zachodnich. Ciśnienie: 1013 hPa, nadal będzie spadać. Będzie ciepło. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości ok. 1000 m n.p.m. wynosi 6 st. C. W strefie wierzchołków gór -1 st. C. Wilgotność: 95%; termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z wczesnych godzin porannych dnia 06.03.2015 roku. Nie dajmy zaskoczyć się tatrzańskiej aurze, wybierając się w góry zawsze sprawdzajmy jak najbardziej aktualne dane i pamiętajmy, że pomimo prognoz pogoda bywa nieprzewidywalna. Weekend zachęca do wyjścia w góry, ale nie lekceważmy sytuacji lawinowej, która obecnie stanowi poważne zagrożenie. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.vt.sk

Oceń ten artykuł
4.30
3
Zaloguj się, by skomentować