Bobry w Tatrach

środa, 04 marzec 2015 10:23

W Tatrach pojawiły się bobry. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest to pierwsze miejsce występowania tych zwierząt na terenie TPN, a być może i w całych Tatrach.

Bobry w Tatrach

Jak informuje leśniczy z Wanty, Marcin „Helios” Strączek, bobry pojawiły się w okolicach Łysej Polany, przy Potoku u Lisów. Żerują one na rosnących w tym rejonie olszach szarych – poobgryzały kilka drzew, niektóre z nich wywracając i wciągając do potoku. W efekcie powstała tama, która spiętrzyła płytkie wody strumyka.

Na razie nie udało się bezpośrednio zaobserwować bobrów. Zwierzęta w dzień nie są aktywne, spłoszone bliskością drogi i ludzi, którzy widząc ścięte drzewa, zaczęli tłumnie odwiedzać to miejsce. Dwa osobniki zarejestrowała natomiast TPN-owska fotopułapka. Na razie nie wiadomo, czy jest ich więcej.

Nie wiadomo także, skąd przybyły bobry. Podejrzewa się, że z rejonu Podspadów na Słowacji, gdzie widziano je wcześniej, żerujące w rejonie rzeki Białki. Na Podhalu sporo jest stanowisk bobra – w samych Tatrach do tej pory nie było żadnego.

Krzysztof Barcik

Fot. Flickr.com (zdjęcie ilustracyjne)

Oceń ten artykuł
4.00
4

2 komentarzy

  • zbyszek101 piątek, 06 marzec 2015 06:31 napisane przez zbyszek101

    Te dranie są już wszędzie. Wyglądają sympatycznie, ale narobiły mi masę szkód i zamieniły mały i czysty strumień w paskudne mętne bajoro.

  • msk czwartek, 05 marzec 2015 20:08 napisane przez msk

    Chwila i bedziecie sie chcieli tych niszczycieli pozbyc :)

Zaloguj się, by skomentować