Warunki w Tatrach 27 lutego-1 marca

piątek, 27 luty 2015 08:36

To niewiarygodne jak warunki w Tatrach potrafią się zmieniać. Każdy weekend serwuje niespodzianki. Czego spodziewać się teraz? Będzie „wszystko”: deszcz, śnieg, trochę słońca, a w niedzielę również silny wiatr.

Informacje dla osób udających się w góry

Mamy dziś piątek, ostatni w tym miesiącu. Słońce obudziło Tatry o godzinie 6.27 i gdzieś tam, ponad chmurami, będzie pełnić wartę aż do godziny 17.18. Dzień trwa już niemal 11 godzin. TOPR ogłosił drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego, co pod żadnym względem nie oznacza gwarancji bezpieczeństwa w górach. Wybierając się w partie Tatr położone powyżej schronisk, trzeba wykorzystywać sprzęt zimowy (raki, czekan plus lawinowe ABC), doświadczenie i wiedzę lawinową. IMGW informuje, region Podhala będzie w słabo gradientowym obszarze ciśnienia, w polarno-morskiej masie powietrza. Początkowo zaznaczy się wpływ rozmywającego się frontu ciepłego. W sobotę z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będzie front chłodny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Dla nas oznacza to pogodę w kratkę: przejaśnienia wysoko w górach, duże zachmurzenie, opady i postępujące wraz z biegiem dni weekendu ochłodzenie. Obecnie w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Poniżej schronisk śnieg jest grząski, na szlakach zalega jego świeża, 15 cm warstwa. W wyższych partiach gór widoczność utrudniają mgły, szlaki są nieprzetarte. Od 1 grudnia do 15 maja w polskiej części Tatr zamknięte są szlaki: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont); Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Pamiętajmy, że od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowo, ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 27 lutego

Dziś w Tatrach pogoda zmienna. Niebo przeważnie zakrywać będą chmury (zachmurzenie duże, 90-100% nieba), pojawią się jednak i przejaśnienia (łącznie do 2 godz. nasłonecznienia). Okresami może poprószyć śnieg (ilość opadów atmosferycznych: do 0.3 mm/12 h). Wiatr słaby, zmienny. Wysoko w Tatrach umiarkowany, południowo-zachodni lub południowy. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch): 1014 hPa, będzie powoli rosnąć. Na wysokości dolin tatrzańskich spodziewamy się dziś maksymalnej temperatury do 4 st. C. W strefie wierzchołków gór (ok. 2000 m n.p.m.) -3 st. C. Wilgotność: 89%; termika: mroźno i mokro. W nocy z piątku na sobotę możliwe słabe opady śniegu. Lokalnie silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność do 200 m.

Sobota, 28 lutego

Ostatni dzień lutego w przewadze z dużym zachmurzeniem (90-100% nieba; łączny czas nasłonecznienia: do 2 godz.). Chmury mogą przynieść spadające z nieba pojedyncze płytki śniegu (ilość opadów atmosferycznych: 0.1 mm/12 h). Słaby, zachodni lub północno-zachodni. Wysoko w Tatrach słaby, zmienny. Ciśnienie: 1018 hPa, będzie spadać. W strefie pięter reglowych maksymalna temperatura wyniesie 3 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. -4 st. C. Wilgotność: 88%; termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 1 marca

Nowy miesiąc przywita nas nieco jaśniejszym niebem (zachmurzenie umiarkowane, do 90% nieba). Liczymy również na przejaśnienia (łączny czas nasłonecznienia do 3 godz.). Żeby sprawdziło się przysłowie „w marcu jak w garncu”, do tej mieszanki pogodowej dołączą również przejściowe opady śniegu (ilość opadów atmosferycznych: do 0.6 mm/ 12 h). Uwaga, południowo-zachodni wiatr będzie się wzmagać (ok. 45 km/h, w porywach nawet 70 km/h). Ciśnienie: 1010 hPa, będzie się wahać. Na wysokości około 1000 m n.p.m. spodziewamy się maksymalnie 5 st. C. Wysoko w Tatrach -3 st. C. Odczuwalnie zimniej. Wilgotność: 81%; termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z wczesnych godzin porannych dnia 27.02.2015 roku. Wybierając się w góry należy zawsze sprawdzać aktualizacje tych danych i pamiętać, że warunki w Tatrach bywają mocno zmienne. Pamiętajmy, że zima w Tatrach to nie żarty. Nie chcemy więcej czarnych weekendów. Bądźmy ostrożni, udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
4.30
3
Zaloguj się, by skomentować