Warunki w Tatrach 20-22 lutego

piątek, 20 luty 2015 10:15

Czeka nas raczej stabilny weekend. Można powiedzieć: „znośny pogodowo”. Nie przesycony słońcem, nie zasypany śniegiem, z wietrzną sobotą. Co będzie potem? Potem będzie gorzej.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek rozpoczynający weekend 20-22 lutego. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 6.41 i przez kolejne 10 godz. i 25 min. będzie niepodzielnie królować na niebie. Zachód: godz. 17.06. Czasu na tułaczkę jest dużo, a pogoda sprzyja – przynajmniej dziś. Obecnie w polskiej części Tatr obowiązuje drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego z tendencją rosnącą. Historia zmian stopnia od sześciu dni wskazuje tą samą cyfrę, z biegiem kolejnych dni spodziewajmy się jednak zmiany. Jak informuje TPN, na tatrzańskich szlakach i bezdrożach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. W części reglowej szlaki są oblodzone i przymarznięte (zwłaszcza rano); w nasłonecznionych miejscach w porze popołudniowej śnieg rozmięka. Większość szlaków znajdująca się powyżej górnej granicy lasu jest przetarta. Uwaga! Śnieg jest bardzo twardy, miejscami oblodzenia i śnieg przepadający. Przypominamy, że od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont); Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Dla tych, którzy chcą pospacerować z plecakiem u naszych południowych sąsiadów: od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. TPN informuje, że dodatkowo, ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 20 lutego

Od samego rana słonecznie. Chmury nie powinny niepokoić dziś błękitu nieba w znaczący sposób (zachmurzenie: lokalnie 30-40% nieba), łączny czas nasłonecznienia: do 9 godzin. Nie spodziewamy się opadów deszczu ani śniegu. Wiatr słaby, południowo-zachodni i południowy. Wysoko w Tatrach wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni. W nocy z piątku na sobotę spodziewamy się nasilenia siły wiatru. Ciśnienie (pomiar: Kasprowy Wierch): 1005 hPa, będzie powoli wzrastać. Jest ciepło. Na wysokości pięter reglowych 4 st. C. W strefie wierzchołków gór -3 st. C. Wilgotność: 87%; termika: zimno i sucho.

Sobota, 21 lutego

Wraz z kolejnymi dniami weekendu pogoda będzie się pogarszać. Na niebie rozjaśnieniom towarzyszyć będą chmury, które w sobotę nie do końca zdominują jeszcze błękit (zachmurzenie: lokalnie do 80% nieba), ale w niedzielę zagoszczą w Tatrach już na dobre. W sobotę mamy jednak duże szanse na przejaśnienia (łączny czas nasłonecznienia: do 7 godzin, więcej chmur w Tatrach Wysokich, mniej w Zachodnich). Wiatr umiarkowany, porywisty, południowy. Uwaga! Wysoko dość silny i silny (od 35 km/h do 45 km/h), w porywach do 100 km/h, południowo-zachodni. Uwaga po raz drugi: to znacznie obniży temperaturę odczuwalną, która w szczytowych partiach gór może wynosić ok. -17 st. C. Nie spodziewamy się opadów atmosferycznych. Ciśnienie: 1009 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 3 st. C. W strefie wierzchołków gór (ok. 2000 m n.p.m.) -4 st. C. Wilgotność: 85%; termika: mroźno i sucho.

Niedziela, 22 lutego

Ostatni dzień weekendu nie będzie należał do tych najprzyjemniejszych, nadal pozostanie jednak w granicach znośnych warunków. Będzie pochmurno (zachmurzenie do 100% nieba); łączny czas nasłonecznienia: do 3 godzin. W ciągu dnia wiatr południowo –zachodni, umiarkowany (na wysokości ok. 2000 m n.p.m. zanosi się na 35 km/h. Tego dnia mogą wystąpić niewielkie opady śniegu. Ciśnienie: 1010 hPa, nadal będzie się wahać. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się w strefie reglowej wynosi 5 st. C. Wysoko w górach -2 st. C. Wilgotność: 93%; termika: mroźno i mokro. W kolejnych dniach tygodnia możemy spodziewać się pogorszenia pogody, najprawdopodobniej powinniśmy przygotować się na opady śniegu i destabilizację aury.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 20.02.2015 r. Wychodząc w góry zawsze należy sprawdzać aktualne komunikaty lawinowe i pogodowe oraz stosować się do reguły: „spodziewaj się niespodziewanego”. Udanego, górskiego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
4.00
2
Zaloguj się, by skomentować