Warunki w Tatrach 13-15 lutego

piątek, 13 luty 2015 09:09

Wielbiciele gry chmur tańczących między tatrzańskimi szczytami będą zawiedzeni. Niespodzianka. Kolejny zimowy weekend zaserwuje nam słońce, słońce, niemal bezchmurne niebo i jeszcze raz słońce.

Dziś piątek, trzynasty dzień lutego. Słońce wybudziło Tatry ze snu o godzinie 6.53. Będzie dziś niepodzielnie królować na niebie aż do godziny 16.54. Dzień trwa już 10 godz. i 1 min. TOPR ogłosił drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego, z tendencją stabilną. Na szczytach spoczywa gruba pokrywa śniegowa (Kasprowy Wierch: 160 cm). Przed nami weekend pełen słońca, co zawdzięczamy rozległemu wyżowi, na którego skraju obecnie znajduje się Polska.

Informacje dla osób udających się w góry

TPN informuje, że obecnie warunki do uprawiania turystyki są częściowo niekorzystne. Zima w górach nie należy do najbardziej bezpiecznych sezonów. Co prawda zagrożenie lawinowe zmalało, jednak szlaki znajdują się pod grubą warstwą śniegu, powyżej schronisk część z nich jest nieprzetarta lub założone są pojedyncze ślady. Do schronisk dojście bez problemów. Wysoko w górach miejscami utworzyły się zaspy. Na stronie TPN odszukać można informacje, że Ood 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont); Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia.Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowo, ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne, nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Na szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich zostało wyznaczone zimowe obejście za Kopą (wariant czarnego szlaku).

13 lutego, piątek

Piątek trzynastego nie niesie ze sobą aury feralnego dnia, przynajmniej pogodowo od rana jest bardzo szczodry. Nad Tatrami świeci słońce. Nic mu dzisiaj nie przeszkodzi (zachmurzenie maksymalnie do 10% nieba; łączny czas nasłonecznienia: 9 godz.). Nie spodziewamy się żadnego rodzaju opadów atmosferycznych. Wiatr słaby, lokalnie umiarkowany, południowy. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, z kierunków południowych. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch): 1023 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 5 st. C. Na wysokości ok. 2000 m n.p.m. temperatura lekko ujemna: -2 st. C. Wilgotność: 93%; termika: zimno i sucho.

14 lutego, sobota

Dzień Zakochanych w Tatrach również słoneczny, zupełnie bezchmurny (łączny czas nasłonecznienia: 9 godz.). Do południa lokalnie silne zamglenia i mgły. Tego dnia również nie powinien zaskoczyć nas ani deszcz, ani śnieg Nie spodziewamy się opadów atmosferycznych. Wiatr słaby, lokalnie umiarkowany, południowy i południowo-wschodni. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Ciśnienie: 1016 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej doznamy na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 4 st. C. Wysoko w górach zimno, -4 st. C. Wilgotność: 90%; termika: mroźno i sucho.

15 lutego, niedziela

Ostatni dzień weekendu utrzyma się w pełnej sielanki tonacji. Na bezchmurnym niebie (zachmurzenie: 0% ) nadal słońce (łączny czas nasłonecznienia: ponownie 9 godz.). Opadów brak. Południowo-zachodni wiatr umiarkowany i słaby. Ciśnienie: 1017 hPa, będzie rosnąć. Temperatura na szczytach lekko ujemna: -2 st. C. Na poziomie około 1000 m n.p.m. 5 st. na plusie. Wilgotność: 89%; termika: mroźno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana we wczesnych godzinach porannych dnia 13.02.2015 roku. Choć Polska znajduje się w stabilnym układzie wyżu pamiętajmy, że aura w Tatrach już nie raz sprawiła niespodzianki. Wybierając się w góry należy na bieżąco sprawdzać aktualizacje prognoz pogodowych i sytuacji lawinowej w górach. Ten weekend jest wyjątkowy, korzystajmy z nadarzającej się aury i bezwzględnie pamiętajmy o bezpieczeństwie.

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować