Dramatyczna akcja ratunkowa w czasie śnieżycy

poniedziałek, 09 luty 2015 10:45

Spory kłopot Horskiej Službie sprawiła trójka polskich skialpinistów. Nasi rodacy utknęli w Dolinie Tarnowieckiej w Tatrach Zachodnich. Ratowano ich cały dzień.

Akcja ratunkowa w Tatrach Zachodnich

Jak informuje HZS, Polacy podchodzili na Baraniec jeszcze w sobotę. Postanowili stamtąd zjechać do Doliny Tarnowieckiej. Nie rozeznali się jednak odpowiednio przed wyjazdem w terenie i nie wiedzieli, że w tej dolinie nie ma szlaków. Co więcej, z tego powodu nie usunięto tu jeszcze szkód związanych z zeszłoroczną wichurą. Polacy utknęli więc w dzikiej dolinie, otoczeni przez połamane drzewa. Postanowili oni spędzić noc w górach i wezwać pomoc dopiero w niedzielę rano.

Z powodu trudnych warunków akcja ratunkowa była dramatyczna. Wzięło w niej udział 16 ratowników. Musieli oni zmagać się nie tylko z zatarasowanym przejściem przez dolinę, ale także ze śnieżną zamiecią, potężnym mrozem i praktycznie zerową widocznością. W końcu jednak udało się uwolnić Polaków. Byli wyczerpani i odmrożeni. Zostali oni sprowadzeni do Schroniska Żarskiego i tam porządnie opatrzeni.

Krzysztof Barcik

Fot. facebook.com/HorskaZachrannaSluzba

Oceń ten artykuł
4.25
8
Zaloguj się, by skomentować