Warunki w Tatrach 6-8 lutego

piątek, 06 luty 2015 11:25

Słońce, przetarte szlaki i piękna, zimowa aura zdecydowanie przemawiają za wyjściem w Tatry. Ten weekend zapowiada się fantastycznie ale uwaga, będzie mocno wiało.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, szósty dzień lutego. Dzień zdążył się już znacznie wydłużyć. Od wschodu słońca o godzinie 7.05 minie 9 godz. i 38 min. do momentu, gdy panowanie na niebie przejmie księżyc (zachód: 16.43). W Tatrach od rana niebo jest przejrzyste, ale pomału pojawiają się nadpływające nisko chmury i mgły. Uwaga! IMGW ostrzega przed okresowo silnym wiatrem, który w porywach może osiągać około 100 km/h. Podmuchy powinny ustabilizować się na sobotnie „okno pogodowe”. Piątek i niedziela będą wietrzne, szczególnie w wysokich partiach gór. Obecnie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. TPN informuje, że w Tatrach panują dobre warunki do uprawiania turystyki. Szlaki dojściowe do schronisk są przetarte. Powyżej górnej granicy lasu jedynie część szlaków jest przetarta, widoczne są pojedyncze ślady pieszych turystów. W Dolinie Chochołowskiej trwa zrywka i wywóz drewna. Prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń pracowników parku. TPN informuje, że od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska- Giewont; Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Pamiętajmy, że od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowe zamknięcia: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

6 lutego, piątek

W ciągu dnia a zachmurzenie narastające (lokalnie do 90 nieba), z przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia: do 5 godzin. Nie spodziewamy się opadów atmosferycznych, dopiero w nocy z piątku na sobotę możliwe że świeża warstwa śniegu nieznacznie się zwiększy. Północno-wschodni wiatr umiarkowany, okresami mocny, w porywach do 100 km/h. Ciśnienie (pomiar: Kasprowy Wierch) 1024 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się do górnej granicy lasu wyniesie dziś -7 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. -14 st. C. Temperatura odczuwalna znacznie niższa. Wilgotność: 91%; termika: mroźno i mokro.

7 lutego, sobota

Sobota na chwilę obecną zapowiada się jako najbardziej korzystny pod względem pogodowym dzień na wyjście w góry. Najprawdopodobniej warunki pogorszą się dopiero w niedzielę. W ciągu dnia zachmurzenie małe, przeważnie słonecznie (łączny czas nasłonecznienia: do 9 godzin). W sobotę nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Umiarkowany wiatr wiejący z północy w porywach będzie osiągać ok. 30 km/h. Ciśnienie 1020 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości dolin tatrzańskich wyniesie -2 st C. W strefie wierzchołków gór zimno, -8 st. C. Wilgotność: około 93%; termika: zimno i sucho.

8 lutego, niedziela

Ostatni dzień weekendu przyniesie zmiany pogodowe. Wyraźny spadek ciśnienia przyniesie ze sobą opady śniegu (spodziewana ilość opadów atmosferycznych: do 6.6 mm/12 h). Zachmurzenie wzrośnie nawet do 90% nieba. W ciągu dnia raczej nie ma co liczyć na uśmiech słońca (łączny czas nasłonecznienia: do 1 godz.). Uwaga, znów może mocno wiać. Wysoko w górach porywy północnego wiatru do 70 km/h. Ciśnienie: 1008 hPa, zacznie powoli rosnąć. Będzie mroźno. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości ok. 1000 m n.p.m. wynosi -7 st. C. W strefie wierzchołków gór -14 st. C. (odczuwalna znacznie niższa). Wilgotność: 88%; termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 06.02.2015 r. Pamiętajmy że tatrzańska aura jest wyjątkowo kapryśna, najlepiej na bieżąco sprawdzać aktualny komunikat pogodowy i lawinowy. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować