Warunki w Tatrach 30 stycznia - 1 lutego

piątek, 30 styczeń 2015 07:14

W polskiej części Tatr ogłoszono trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się po zagrożonym terenie wymaga dużego doświadczenia. W dodatku w najbliższym czasie śniegu będzie przybywać. Zima.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, 30. dzień stycznia, początek weekendu wprowadzającego nas w nowy miesiąc. Wschód słońca nad Tatrami miał dziś miejsce o godzinie 7.14. Dzień będzie trwał 9 godzin i 16 minut. O 16.31 słońce skończy swoją codzienną wędrówkę. Przed nami śnieżny weekend, przeważnie pochmurny z przejaśnieniami występującymi głównie w sobotę. W piątek wysoko w górach będzie silnie wiało. Porywy wiatru mogą dochodzić do 100 km/h. Wiatr osłabnie w kolejnych dniach. W Tatrach obowiązuje trzeci (znaczny) stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Warunki do uprawiania turystyki są w znacznej mierze niekorzystne i pogarszają się. Jak informuje TPN, drogi dojściowe do schronisk są przetarte, miejscami śliskie i oblodzone. Powyżej górnej granicy lasu szlaki są zawiane, a ich przebieg jest niewidoczny, co utrudnia orientację w terenie. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony; Dolina Tomanowa- Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka – Morskie Oko - szlak niebieski. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Dodatkowo zamknięte są szlaki: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Trasa narciarska w Dolinie Goryczkowej jest nadal zamknięta z powodu braku warunków narciarskich.

30 stycznia, piątek

Piątek w Tatrach pochmurny (zachmurzenie lokalnie do 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia: do 1 godziny). W ciągu dnia prognozuje się sporą ilość opadów atmosferycznych (ok. 9 mm/ 12 h). W wyższych partiach Tatra pokrywa śniegowa wzrośnie Okło 15 cm. Wiatr dość silny i silny (od 35 km/h do 45 km/h), wysoko w górach w porywach osiągać może do 100 km/h, stopniowo słabnący, południowy, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Bardzo niskie ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch): 978 hPa, będzie pomału wzrastać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości ok. 1000 m n.p.m. wynosi 0 st. C. W strefie wierzchołków gór -7 st. C. Wilgotność: 94%; termika: mroźno i mokro.

31 stycznia, sobota

Sobota na chwilę obecną wydaje się najbardziej korzystnym pod względem warunków pogodowych dniem na wyjście w góry – ewentualnie niedziela. W ciągu dnia zachmurzenie duże, zmienne (lokalnie do 90% nieba) z przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia: do 4 godzin). Tego dnia spodziewamy się przelotnych opadów śniegu, w znacznie mniejszej ilości niż w piątek (ilość opadów atmosferycznych : ok. 2 mm/ 12 h). Wysoko w górach wiatr dość silny i silny (od 35 km/h do 45 km/h), w porywach do 90 km/h, z kierunków zachodnich, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Ciśnienie nadal niskie: 986 hPa, będzie wzrastać. W sobotę spodziewamy się napływu chłodniejszego powietrza polarno-morskiego, w związku z tym będziemy mieć do czynienia z ochłodzeniem. W strefie partii reglowych spodziewamy się maksymalnie -4 st. C. Na wysokości ok. 2000 m n.p.m. – 11 st. C. Wilgotność: 91%; termika: mroźno i mokro.

1 lutego, niedziela

Ostatni dzień weekendu również pochmurny (zachmurzenie do 90% nieba) z niewielkimi przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia: do 4 godzin). Prognozy wstępne IMGW nie przewidują dla tego dnia opadów atmosferycznych. Niektórzy synoptycy nie zgadzają się z tym optymizmem, prognozując śnieg. Należy więc mieć na uwadze dwie możliwości, na bieżąco sprawdzając aktualizacje prognoz. Zachodni wiatr nieco zelżeje, w porywach osiągając około 40 km/h. Ciśnienie ciągle niskie: 989 hPa, powoli będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości dolin tatrzańskich wynosi 1 st. C. W strefie wierzchołków gór -6 st. C. Wilgotność: ok. 91%; termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana we wczesnych godzinach porannych dnia 30. 01. 2015 r. Pamiętajmy że z zimą w górach nie ma żartów. Należy zawsze na bieżąc śledzić aktualne komunikaty na temat zmian pogodowych. W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Miejmy to na uwadze. Bezpiecznego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować