Warunki w Tatrach 23-25 stycznia

piątek, 23 styczeń 2015 10:14

W piątkowy pranek mgły wiszą nisko, witając weekend. Im wyżej tym bardziej przejrzyście. Wierzchołki Tatr wyglądają jak białe rzeźby. W górach jest teraz bardzo ślisko. Przed nami zimne, pochmurne dni.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, 23. dzień stycznia. Słońce próbuje przebićć się przez chmury od godziny 7.23. Od wschodu minie 8 godz. i 57 min do chwili, kiedy odda swoją wartę nocnemu stróżowi nieba, księżycowi. W Tatrach obowiązuje niski stopień zagrożenia lawinowego. Poranek jest mglisty, ale wysoko w górach widoczność jest dobra. TPN informuje, że obecnie panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Drogi prowadzące do schronisk oraz szlaki w części reglowej Tatr pod występującą warstwą świeżego śniegu są mocno oblodzone. W wysokich partiach gór śnieg jest twardy, również tu występują oblodzenia. W takich warunkach do poruszania się bezwzględnie konieczne jest używanie sprzętu zimowego (raki, czekan). Trasa narciarska w Dolinie Goryczkowej jest nadal zamknięta z powodu braku warunków narciarskich. Od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są szlaki turystyczne: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka – szlak czerwony; Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowo, ze względu na prowadzone prace leśne, nadal zamknięte są szlaki: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Na szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich zostało wyznaczone zimowe obejście za Kopą, z której należy korzystać z uwagi na własne bezpieczeństwo.

23 stycznia, piątek

Piątek pochmurny (zachmurzenie do 100% nieba), z niewielkimi przejaśnieniami (lokalnie do 1 godz. nasłonecznienia). Mimo wszystko, to najbardziej korzystny pod kątem warunków pogodowych dzień, aby wybrać się w góry. W ciągu dnia okresowo możliwe niewielkie opady śniegu (ilość opadów atmosferycznych: do 0.5 mm/12 h). Wiatr słaby, do 20 km/h z kierunku północnego wschodu. Wysoko w Tatrach jego porywy mogą osiągnąć do 40 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch): 1016 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się w strefach reglowych wynosi 1 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. zimno, -5 st. C. Wilgotność: 96%; termika: mroźno i mokro.

24 stycznia, sobota

Uwaga, w nocy z piątku na sobotę pokrywa śniegowa na wysokości ponad 1900 m n.p.m. ma zwiększyć się nawet o 10 cm ze względu na prognozowane opady śniegu. W ciągu dnia nadal pochmurno (zachmurzenie 90-100% nieba). Słońce bardzo nieśmiało będzie próbować przedrzeć się przez chmury (łączny czas nasłonecznienia 0-1 godz.). W ciągu dnia okresowo będzie padać śnieg (ilość opadów atmosferycznych, za IMGW: do 8.0 mm/ 12 h). Północno-wschodni wiatr może być nieco silniejszy niż w piątek, w porywach osiągając do 45 km/h. Ciśnienie: 1014 hPa, będzie wzrastać. Czeka nas ochłodzenie. Maksymalna temperatura na wysokości dolin tatrzańskich wyniesie -5 st. C. W strefie wierzchołków gór -10 st. C. Temperatura odczuwalna naturalnie niższa. Wilgotność: 90%; termika: mroźno i mokro.

25 stycznia, niedziela

Ostatni dzień weekendu nie odmieni nagle pochmurnej aury. Tego dnia również nie liczymy na słońce (zachmurzenie do 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia 0-1 godz.). Zima sypnie w nas również garścią świeżego śniegu (prognozowana ilość opadów atmosferycznych: do 2.2. mm/12 h). Wiatr umiarkowany, północno-wschodni, podobnie jak w dniach poprzednich w porywach może osiągać do 40 m/h. Ciśnienie: 1017 hPa, będzie nadal wzrastać. Tego dnia jeszcze zimniej niż w sobotę: maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie -7 st. C. Na około 2000 m n.p.m. spodziewamy się -13 st. Wilgotność: 88%; termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana we wczesnych godzinach porannych dnia 23.01.2015 r. Wybierając się w góry należy na bieżąco kontrolować możliwość ewentualnych zmian i aktualizacje prognoz. Pamiętajmy, że wyjście powyżej schronisk wymaga doświadczenia i przygotowania zimowego, nie lekceważmy tej pory roku. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować