Warunki w Tatrach 16-18 stycznia

czwartek, 15 styczeń 2015 22:55

Pierwszą połowę stycznia zapamiętamy w Tatrach jak wyjątkowo wietrzny czas. W poprzedni weekend prędkość wiatru w porywach dochodziła do niemal 150 km/h. W najbliższych dniach łagodniej, ale nadal będzie wiać.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś 16. dzień stycznia, piątek. W Zakopanem słońce wstało o godzinie 7.31, by po prawie dziewięciogodzinnej wędrówce opuścić niebo o 16.07. W polskiej części Tatr obowiązuje drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego. Obecnie Regin znajduje się na skraju wyżu z centrum nad wschodnimi Bałkanami i Ukrainą, co oznacza, że napływać będzie ciepła, polarno-morska masa powietrza. Uwaga! W najbliższych dniach ociepleniu towarzyszyć będzie silny wiatr wiejący z kierunków południowych! W porywach może osiągać około 90 km/h. TPN informuje, że w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki biegnące na wysokości partii reglowych miejscami są oblodzone, pokryte świeżą warstwą śniegu. Powyżej schronisk jest również ślisko. Część szlaków jest nieprzetarta, ich przebieg jest niewidoczny, co znacznie utrudnia orientację w terenie. W wyższych partiach gór miejscami utworzyły się zaspy. Od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony; Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka – szlak zielony raz Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Dodatkowo zamknięte dla ruchu turystycznego są: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Informacja dla fanów białego szaleństwa: trasa narciarska w Dolinie Goryczkowej jest nadal zamknięta z powodu braku warunków narciarskich.

16 stycznia, piątek

Piątek jest najlepszym dniem weekendu żeby wyruszyć w góry, nie licząc wiatru, który dziś mocno da się we znaki, na wysokości ok. 2000 m n.p.m. w porywach osiągając nawet 80 km/h. W ciągu dnia dużo przejaśnień (do 5 godzin nasłonecznienia), zachmurzenie zmienne, lokalnie będzie osiągać do 90% nieba. Opady atmosferyczne nie są prognozowane dla większej części polskich Tatr, choć niektórzy synoptycy nie wykluczają ich wystąpienia w nieznacznych ilościach (0.1 mm/ 12 h). Najlepiej być przygotowanym na obie opcje. Ciśnienie wyniesie dziś 1015 hPa (pomiar: Kasprowy Wierch), będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości dolin tatrzańskich wyniesie 3 st. C. W strefie wierzchołków gór -4 st. C. Bardzo silny wiatr sprawi, że temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa. Wilgotność: ok. 89%; termika: zimno i mokro.

17 stycznia, sobota

Kolejny dzień weekendu pochmurny, z rozpogodzeniami (zachmurzenie lokalnie do 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 4 godzin). Wysoko w górach nadal będzie mocno wiać: w porywach do 85 km/h. Po południu wiatr powinien nieco utracić na sile. W sobotę nie spodziewamy się opadów atmosferycznych. Ciśnienie: 1013 hPa, zacznie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura w strefie partii reglowych wyniesie 6 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. -2 st. C. Temperatura odczuwalna znacznie niższa ze względu na silny wiatr. Wilgotność: 93%; termika: zimno i sucho.

18 stycznia, niedziela

Ostatni dzień weekendu zapowiada się mokro i pochmurno (zachmurzenie lokalnie do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 1 godziny) . Południowy wiatr straci na sile, ale nadal będzie osiągał duże prędkości – w porywach do 60 km/h. Prognozowana ilość opadów atmosferycznych wynosi do 7 mm/ 12 h. W niższych partiach spodziewamy się deszczu, wysoko w górach okresowo sypnie śniegiem. Ciśnienie: 1015 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 2 st. C. W strefie wierzchołków gór zimno, -5 st. C. Wilgotność: 92%; termika: mokro i mroźno.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych w godzin porannych dnia 16. 01. 2015 roku. Pamiętajmy, że tatrzańska aura jest wyjątkowo kapryśna i wybierając się w góry należy zawsze sprawdzać uaktualnione dane. Wiejący mocno wiatr jest realnym zagrożeniem w wyższych partiach gór. Korzystajmy mądrze z tatrzańskich dobrodziejstw pamiętając, że zdrowego rozsądku nigdy nie za wiele. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.webkamery.sk

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować