Warunki w Tatrach 9-11 stycznia

piątek, 09 styczeń 2015 09:12

W Tatrach znowu wieje. Okresami wiatr w porywach osiąga niebezpieczne prędkości. Sytuacja powinna złagodnieć w niedzielę. Czeka nas również przyrost pokrywy śnieżnej, do soboty przybędzie nawet 20 cm białego puchu.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś dziewiąty dzień stycznia, w polskiej części Tatr mamy chłodny i mocno zachmurzony poranek. Wschód miał dziś miejsce o godzinie 7.33, słońce opuści niebo dokładnie o godzinie 16.00 (długość dnia: 8 godz. 26 min.). W nocy wzmógł się wiatr, miejscami w porywach osiągając ponad 100 km/h. Uwaga, takie prędkości mogą utrzymywać się do końca weekendu, wysokie partie gór są niebezpieczne. Obecnie w Tatrach obowiązuje drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego, który może ulec zmianie. TPN informuje, że obecnie warunki do uprawiania turystyki górskiej są zmienne. Szlaki poniżej schronisk są na ogół dobrze przetarte. Powyżej partii reglowych utworzyły się zaspy, które utrudniają orientację w terenie. Szlaki są częściowo zawiane. W wyższych partiach gór dodatkowym utrudnieniem jest deszcz, śnieg i mgła, które znacznie ograniczają widoczność. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie i używanie sprzętu zimowego. Według informacji TPN-u od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony; Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Dodatkowo ze względu na prowadzone prace leśne zamknięte są szlaki: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. W okresie zimowym nieczynna jest Jaskinia Mroźna. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Trasy narciarskie w rejonie Kasprowego Wierchu na chwilę obecną są zamknięte.

Piątek, 9 stycznia

Przed nami zmienny pogodowo weekend. Dziś w Tatrach przeważnie dużo chmur (zachmurzenie do 90% nieba), z niewielkimi przejaśnieniami (do 1 godz. nasłonecznienia). Okresami poprószy śnieg, którego w kolejnych dniach będzie przybywać (opady atmosferyczne do 7 mm/12 h). Widoczność ograniczona. Wysoko spodziewamy się silnego, zachodniego wiatru (ok. 70 km/h). W porywach może osiągać ponad 120 km/h. Ciśnienie: 1011 hPa (pomiar Kasprowy Wierch), będzie spadać. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się w strefie reglowej wynosi -1 st. C. na wysokości około 2000 m n.p.m. -7 st. C. Intensywne podmuchy wiatru sprawiają, że temperatura odczuwalna jest znacznie niższa. Wilgotność: ok. 92%; termika: mroźno i mokro.

Sobota, 10 stycznia

Kolejny dzień weekendu cieplejszy, nadal pochmurny (zachmurzenie do 100% nieba; łączny czas nasłonecznienia: lokalnie do 1 godz.). Będzie padać: w niższych partiach gór deszcz, w wyższych deszcz ze śniegiem i śnieg (opady: do 10 mm/ 12 h). Silny, zachodni wiatr nadal będzie dawał się we znaki (ok. 60 km/h) w porywach osiągając ponad 100 km/h. Ciśnienie 100 hPa, zacznie pomału wzrastać. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się tego dnia na wysokości dolin tatrzańskich wynosi 5 st. na plusie. W strefie wierzchołków gór -2 st. C. Temperatura odczuwalna znacznie niższa. Wilgotność: 99%; termika: mokro i zimno.

Niedziela, 11 stycznia

Ostatni dzień weekend wstępnie zapowiada się jako najbardziej korzystny dzień do wyjścia w góry, choć o wymarzonych warunkach nadal nie ma mowy. Zachmurzenie znacznie (do 90% nieba) z lekkimi przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia: do 2 godz.). Wiejący z zachodu wiatr powinien zelżeć mniej więcej o połowę swojej mocy (do ok. 30 km/h – w porywach nadal silne podmuchy). Okresami spodziewamy się przelotnych opadów śniegu (opady: do 3 mm/12 h). Ciśnienie: 1012 hPa, będzie wzrastać. Maksymalna temperatura, jaką tego dnia odnotują stacje pomiarowe na wysokości pięter reglowych wyniesie -2 st. C. W strefie wierzchołków gór mroźno, -9 st. C. (odczuwalnie mniej). Wilgotność: ok. 91%; termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 09. 01. 2014 roku. Pamiętajmy, że aura górska jest bardzo kapryśna. Wybierając się na szlak należy bezwzględnie sprawdzać jak najbardziej aktualne prognozy oraz aktualny stopień zagrożenia lawinowego. Silny wiatr jest dużym zagrożeniem, pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot.www.vt.sk

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować