Dramat taterników - spędzili w ścianie 4 dni

niedziela, 04 styczeń 2015 12:51

Traumatyczną historię przeżyło w mijający weekend dwóch czeskich taterników, którzy pokusili się o próbę przejścia nowej drogi na północnej ścianie Rumanowego Szczytu. Próbując to zrobić, a następnie czekając na pomoc spędzili w górach 4 dni i 3 noce.

Dramatyczna akcja HZS

Jak informuje Horská záchranná služba, dwóch czeskich taterników zaatakowało ścianę kilka dni temu. Problemy rozpoczęły się w piątek, gdy marznący deszcz pokrył lodem ścianę, co praktycznie uniemożliwiło śmiałkom wykonywanie jakichkolwiek ruchów. W sobotę poprosili oni ratowników o pomoc.

Słowacy, aby przyspieszyć akcję ratowniczą, postanowili wypożyczyć śmigłowiec od TOPR. Ten doleciał do Starego Smokowca i zabrał na pokład ratowników HZS, jednakże ze względu na silny wiatr, osiągający 70-80 km/h, nie był w stanie dotrzeć pod ścianę. Ratownicy musieli poruszać się pieszo.

Po dotarciu w rejon ściany zlokalizowali oni poszkodowanych i przy pomocy liny wprowadzili ich na wierzchołek Rumanowego Szczytu, skąd prostszą drogą zeszli z nimi do Popradzkiego Stawu, gdzie taternicy byli zakwaterowani. Akcja zakończyła się w niedzielę o 2 w nocy. O dziwo obaj Czesi są cali i zdrowi.

Krzysztof Barcik

Fot. www.hzs.sk

Oceń ten artykuł
4.85
7
Zaloguj się, by skomentować