Warunki w Tatrach w Sylwestra i Nowy Rok

poniedziałek, 29 grudzień 2014 22:47

Szybkim krokiem nadchodzi Nowy Rok. Na pewno niesie ze sobą kilka asów w rękawie: nowe wyzwania, cele i możliwości. Czy przychodząc spojrzy na nas chłodno i zmrozi do kości, czy może ciepło westchnie?

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś wtorek, 30. dzień grudnia 2014 roku. W Zakopanem słońce obudziło nas o godzinie 7.35 i nie opuści nieba aż do 15.48. Wyjątkowo zerkamy w meteogramy nie w piątek, ale już wcześniej, bo czeka nas jedyny w swoim rodzaju okres przejścia w kolejny, 2015 rok. IMGW podaje, że obecnie region znajduje się na skraju klina wyżu z centrum nad zachodnią Francją, w przetransformowanym powietrzu arktycznym. Stąd bardzo niskie temperatury, jakich doświadczaliśmy w ostatnim czasie. Co nas czeka w najbliższych dniach? Najprawdopodobniej zrobi się… cieplej, jednak dopiero w Nowym Roku. Obecnie w Tatrach panują dość trudne warunki do uprawiania turystyki. TOPR utrzymuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki w strefie pięter reglowych pod warstwą cienkiego śniegu miejscami są oblodzone. Powyżej górnej granicy lasu szlaki są nieprzetarte, lokalnie utworzyły się zaspy śniegowe. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie i używanie sprzętu zimowego. TPN informuje, że od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następując odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony; Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka – szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Dodatkowo zamknięte są szlaki: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

31 grudnia, środa

Czeka nas mroźny i słoneczny ostatni dzień roku (zachmurzenie: do 30% nieba, łączny czas nasłonecznienia: 7 godz.). Nie spodziewamy się opadów atmosferycznych. Zachodni wiatr nie będzie dawał się we znaki, osiągając około 5 km/h, w porywach 15 km/h. Ciśnienie: 1034 hPa (pomiar: Kasprowy Wierch), będzie powoli spadać. Nadal mroźno. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się w ciągu dnia na wysokości pięter reglowych wynosi -6 st. C. W strefie wierzchołków gór (ok. 2000 m n.p.m.) -13 st. C. Wilgotność: ok. 56%, termika: mroźno i sucho. Uwaga! Noc sylwestrowa zimna, bez opadów śniegu. Na wysokości 2000 m n.p.m. temperatura -15 st., odczuwalna niższa.

1 stycznia, czwartek

Pierwszy dzień nowego roku przyniesie ocieplenie. Zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże (do 90% nieba). Możliwe nieznaczne opady atmosferyczne w postaci śniegu (0.7 mm/12 h). Zachodni wiatr nabierze nieco na sile, w porywach osiągając 20 km/h. Ciśnienie: 1031 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na 1000 m n.p.m. wynosi 1 st. C. W strefie wierzchołków gór (ok. 2000 m n.p.m.) już tylko -5 st. C. Wilgotność: 92%, termika: mroźno i mokro.

2-4 stycznia, weekend

Prognoza pogody na nadchodzący weekend w obecnej chwili ma charakter spekulacji. Zależnie od szybkości poruszania się frontów, może ulec przesunięciu w czasie lub innym zmianom. Wstępnie jednak można określić, że czeka nas ciepły piątek (-1 st. C. na wysokości ok. 2000 m n.p.m.) z umiarkowanym zachmurzeniem i przejaśnieniami. Tego dnia przelotnie może poprószyć śnieg. Sobota i niedziela zdecydowanie bardziej chłodne: temperatura w strefie wierzchołków gór spadnie poniżej -10 st. C. Odczuwalna znacznie niższa. Spodziewamy się również dalszych opadów śniegu o różnego stopnia intensywności. Zachmurzenie duże, z nielicznymi przejaśnieniami. Wiatr również będzie się wzmagał.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 30.12.2014 r. Pamiętajmy, że wybierając się w góry należy sprawdzać jak najbardziej aktualne prognozy oraz opierać się na własnej obserwacji zmieniającej się aury. Szczęśliwego przejścia w Nowy Rok – nowych marzeń, celów i planów górskich oraz zawsze bezpiecznego powrotu.

Małgorzata Tomik

Fot. www.webkamery.sk

Oceń ten artykuł
0.00
0

1 komentarz

  • Olo wtorek, 30 grudzień 2014 16:16 napisane przez Olo

    Czyli 31.12 idealny na wejscie na Rysy

Zaloguj się, by skomentować