Warunki w Tatrach na Święta 2014

wtorek, 23 grudzień 2014 09:16

Choć w całej Polsce jest szaro, w Tatrach spełniają się marzenia na temat białych Świąt. Przynajmniej dotychczas świeży opad śniegu nie stopniał. W najbliższym czasie nie będzie go jednak przybywać.

Informacje dla osób udających się w góry

Mamy dziś wtorek, 23. grudnia. Znajdujemy się tuż przed okresem świątecznym i nieuchronnie nadchodzącym Nowym Rokiem (nowym sezonem górskim). Słońce wstało nad Tatrami 7.33 i zniknie za horyzontem za 8 godzin i 11 minut (15.44). Weszliśmy w okres kalendarzowej zimy, dnia zaczyna przybywać. Według informacji IMGW pozostaniemy w obszarze o dużym gradiencie ciśnienia pomiędzy rozległym układem niżowym z ośrodkami nad północnym Atlantykiem, Norwegią oraz zachodnia Rosją i rozległym wyżem z centrami nad Hiszpanią, Tunezją i Turcją. Napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie, później chłodne. Obecnie w Tatrach obowiązuje pierwszy (niski) stopień zagrożenia lawinowego. TPN informuje osoby udające się w góry, że warunki do uprawiania turystki są trudne. W partiach reglowych natkniemy się na mocno oblodzone, śliskie szlaki. Po ostatnim wietrze na szlakach mogą leżeć powalone drzewa. Wysoko w górach wieje silny, porywisty wiatr , który powoduje zamiecie śnieżne i odkładanie się śniegu w postaci zasp. Szlaki są nieprzetarte i ich przebieg jest często niewidoczny. Pomimo wcześniejszych opadów śniegu, szlaki turystyczne w Tatrach nie są udostępnione dla turystyki narciarskiej i narciarstwa ze względu na niewystarczającą warstwę śniegu. TPN przypomina, że od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony; Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski; Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Dodatkowo, ze względu na powalone drzewa nadal zamknięte są szlaki: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa; szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Schronisko na hali Kondratowej jest nieczynne do 26 grudnia.

Wigilia, 24 grudnia

W przeddzień Wigilii w Tatrach dosypie jeszcze śniegu, jego warstwa jednak nie będzie zacznie wzrastać ze względu na stosunkowo wysoką temperaturę (opady atmosferyczne 0.7 mm/12 h). W Wigilię nie spodziewamy się deszczu ani śniegu. W ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane, rano przejrzyście z rozpogodzeniami (łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin), od południa chmur zacznie przybywać (zachmurzenie lokalnie do 90% nieba). Uwaga na silny, zachodni wiatr (40 km/h), który na dużych wysokościach w porywach może osiągać ponad 100 km/h. W ciągu najbliższych dni najprawdopodobniej jeszcze nie będzie wytracał swojej siły. Ciśnienie: 1015 hPa (pomiar Kasprowy Wierch), zacznie pomału wzrastać. Będzie ciepło, maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości dolin tatrzańskich wynosi 4 st. C. W strefie wierzchołków gór -3 st. C. Temperatura odczuwalna o kilka stopni niższa. Wilgotność: około 64%; termika: zimno i mokro.

Pierwszy Dzień Świąt, 25 grudnia

Pierwszy dzień Świąt bardziej pochmurny (zachmurzenie lokalnie do 90% nieba), miejscami przejaśnienia (łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin). Nie spodziewamy się opadów atmosferycznych. Wiejący z zachodu wiatr utrzyma swoją siłę, na dużych wysokościach w porywach może osiągać bardzo duże prędkości (ok. 100 km/h). W ciągu kolejnych dni powinien zacząć słabnąć. Ciśnienie: 1018 hPa, nadal będzie rosnąć. W strefie pięter reglowych maksymalna temperatura, jakiej się spodziewamy wynosi 2 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. zimno: -5 st. C. Wilgotność: 75%; termika: mroźno i mokro.

Drugi dzień Świąt, 26 grudnia

W kolejny dzień Świąt będzie jeszcze chłodniej, wyraźnie bardziej odczuwalne będą wpływy zimnego powietrza polarno-morskiego. W ciągu dnia zachmurzenie duże (do 90% nieba). Nie należy liczyć na słońce (łączy czas nasłonecznienia: do 2 godzin). Możliwie wystąpienie opadów atmosferycznych (1.0 mm/12 h) – posypią się duże płatki śniegu. Wiejący z zachodu wiatr może lekko osłabnąć (ok. 20-30 km/h), w porywach nadal silny. Ciśnienie: 1022 hPa, nadal będzie rosnąć. Będzie mroźno. W strefie reglowej maksymalnie – st. C. na wysokości około 2000 m n.p.m. -9 st. C. (odczuwalna niższa). Wilgotność: 7%; termika: mokro i mroźno.

27-28 grudnia

Prognoza pogody na kolejne dni jest jedynie orientacyjna. W specyficznym klimacie Tatr „wszystko się zdarzyć może”. Wstępnie przewiduje się słoneczną sobotę i bardziej zachmurzoną niedzielę z opadami śniegu. Niskie temperatury raczej będą się utrzymywać. Powróci również silny wiatr, choć na ten moment trudno określić jego parametry. Uwaga! Należy uważnie śledzić zmiany stopnia zagrożenia lawinowego.

Prognoza warunków została przygotowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 23.12.2014 r. Pamiętajmy, że wybierając się w góry należy sprawdzać jak najbardziej aktualne dane i opierać się na rozwadze i zdrowym rozsądku. Wszystkim wybierającym się w góry i tym, którzy postanowili jednak ten szczególny czas spędzić w dom: wesołych świąt!

Małgorzata Tomik

Fot. www.vt.sk

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować