Warunki w Tatrach 19-21 grudnia

piątek, 19 grudzień 2014 10:00

Przed nami przedświąteczny weekend, który w górach wcale nie będzie błogi i spokojny. Czeka nas deszcz, śnieg i szaruga z dodatkiem nieśmiałych spojrzeń słońca. Wysoko w górach królować będzie wiatr.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, 19. dzień grudnia. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 7.31 i nie opuści nieba aż do 15.42. Dzień jest bardzo krótki (8 godz. 11 min.), na szczęście już niedługo dojdziemy do granicy, od której horyzont coraz dłużej pozostanie jasny. To bardzo optymistyczne, zdecydowanie bardziej niż prognoza, która dotyczy aury najbliższych dni. W Tatrach od rana deszczowo i nieprzyjemnie. W partiach reglowych mży, wysoko w Tatrach pada deszcz. Chmury spowiły wierzchołki gór. Na rozpogodzenia będzie trzeba poczekać do jutra. Uwaga! Dla regionu Tatr i Podhala wydano ostrzeżenie dotyczące siły wiatru: w najbliższych dniach wysoko w górach może osiągać nawet 100 km/h – niektóre prognozy podają większą siłę. TPN informuje, że obecnie w Tatrach panują trudne warunki. Szlaki w wielu miejscach są oblodzone, a pułap chmur wraz z opadami deszczu/śniegu utrudniają widzialność i orientację w terenie. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie i używanie sprzętu zimowego (raki, czekan) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem. Obecnie obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego z tendencją rosnącą (w najbliższym czasie może ulec zmianie). Nadal nieczynne są: Schronisko w Roztoce do 19 grudnia, schronisko na Hali Kondratowej do 26 grudnia, schronisko w Dolinie Pięciu Stawów do 19 grudnia br. Od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są szlaki: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony; Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony, Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski; Jaskinia Mroźna od 31 października do 25 kwietnia. Dodatkowo, od 1 listopada do 15 czerwca w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk.

Piątek, 19 grudnia

Dziś będzie przeważnie pochmurno, z niewielkimi przejaśnieniami (łącznie 1 godz. nasłonecznienia, zachmurzenie 90% nieba). Tatr nie ominą opady atmosferyczne (ok. 1 mm/12 h), deszcz i deszcz ze śniegiem wystąpią głównie rano i w nocy z piątku na sobotę. Wysoko w górach może poprószyć śnieg. Wiatr umiarkowany, zachodni. W wysokich partiach gór silny (ok. 45 km/h), w porywach może osiągać 100 km/h i więcej. Ciśnienie 1014 hPa (pomiar: Kasprowy Wierch), będzie powoli rosnąć. Widoczność ograniczona przez chmury i mgły, poprawi się dopiero w sobotę. Będzie ciepło, jednak wysoka wilgotność powietrza i silny wiatr sprawią, że temperatura odczuwalna może być znacznie niższa niż ta na termometrach. Na wysokości dolin tatrzańskich spodziewamy się maksymalnie 6 st. C, w strefie wierzchołków gór -1 st. C. Wilgotność: około 94%; termika: zimno i mokro.

Sobota, 20 grudnia

Sobota zapowiada się jako najbardziej korzystny dzień na wyjście w góry. Czeka nas dużo więcej przejaśnień (łączny czas nasłonecznienia do 5 godz.), zachmurzenie zmienne (rozwój chmur), w ciągu dnia lepsza widoczność. Możliwe wystąpienie przelotnych opadów deszczu, wyżej śniegu (0.1 mm/12 h ). Uwaga! Silny, zachodni wiatr nadal będzie królować w wyższych partiach gór, osiągając siłę około 45 km/h, w porywach 100 km/h i więcej. Ciśnienie 1017 hPa, nadal będzie wzrastać. Będzie znacznie zimniej: w strefach reglowych maksymalna temperatura wyniesie około 0 st. C. Wysoko w górach (ok. 2000 m n.p.m.) -7 st. C. Temperatura odczuwalna: -12 st. C.! Wilgotność: 77%; termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 21 grudnia

Ostatni dzień weekendu będzie przypominać sobotę, z tym że wstępnie spodziewamy się mniej słońca (łączny czas nasłonecznienia: do 3 godz.) i więcej opadów (okresowo opady śniegu, nawet 5.0 mm/ 12 h). Zachmurzenie zmienne, do 90% nieba. Południowy wiatr może nabrać na sile, wiejąc z prędkością 50 km/h, w porywach osiągając 100 km/h i więcej. Uwaga! Świeży opad śniegu wraz z silnie wiejącym wiatrem mogą sprawić, że zagrożenie lawinowe zacznie wzrastać. Ciśnienie: 1022 hPa, zacznie powoli spadać. Będzie mroźno. Na wysokości dolin tatrzańskich spodziewamy się maksymalnie -2 st. C. W strefie wierzchołków gór -9 st. C., temperatura odczuwalna -15 st. C. Wilgotność: 87%; termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została przygotowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 19. 12. 2014 r. Pamiętajmy, że pogoda w górach jest kapryśna i wybierając się na szlak należy sprawdzać jak najbardziej aktualne źródła. Warunki nie należą do tych łatwych, uważajmy na siebie, nie lekceważmy siły wiatru. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.vt.sk

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować