Warunki w Tatrach 12-14 grudnia

piątek, 12 grudzień 2014 10:08

Przed nami weekend, który jawi się jako mozaika chmur i przejaśnień. Mamy też jedną zmienną, którą należy obdarzyć szczególną uwagą: wiatr. Niewykluczone niespodzianki, wydano ostrzeżenia na temat jego siły.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, 12. dzień grudnia. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 7.25. By dopełnić swojego codziennego obowiązku, będzie z nami jeszcze przez 8 godzin i 16 minut. Zachód: 15.41. W Tatrach od rana liczne przejaśnienia. Pokrywa śniegowa na Kasprowym Wierchu mierzy 9 cm, lokalnie ok. 10 cm. Polska obecnie znajduje się pod wpływem niżu, któremu towarzyszy orkan Aleksandra „zawieszony” między Wyspami Brytyjskimi a Skandynawią. Synoptycy wydali ostrzeżenia na temat możliwości wystąpienia na południu Polski zjawisk fenowych, w Tatrach oznacza to jedno – wiatr halny. Uwaga! Ostrzeżenia nie są jednoznaczne, dotyczą głównie nocy z piątku/sobotę. Według synoptyków południowo-zachodni wiatr w porywach może jednak osiągać nawet 130 km/h, a jego wystąpienie może przesunąć się w czasie. Prognozy na temat siły wiatru należy więc wziąć pod uwagę. Obecnie w Tatrach panują warunki zimowe. TPN informuje, że szlaki pokryte są cienką warstwą śniegu, pod którym w wielu miejscach są bardzo mocno oblodzone. Na obejściu dookoła Morskiego Oka występują znaczne utrudnienia przy Czarnostawiańskiej i Dwoistej Siklawie, gdzie zamarznięta woda wręcz uniemożliwia przejście tego odcinka szlaku bez raków lub raczków. Stawy tatrzańskie posiadają cienką warstwę lodu i odradza się wejścia na zamarzniętą taflę. Nadal zamknięte są schroniska: Schronisko w Roztoce do 19 grudnia, schronisko na Hali Kondratowej do 26 grudnia, schronisko w Dolinie Pięciu Stawów do 19 grudnia br. Szlaki turystyczne w Tatrach nie są udostępnione dla turystyki narciarskiej i narciarstwa ze względu na niewystarczającą pokrywę śniegu. Od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są się nodcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony; Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski; Jaskinia Mroźna od 31 października do 25 kwietnia a także szlaki powyżej schronisk w Tatrach Słowackich.

Piątek, 12 grudnia

Czeka nas pogodny dzień (do 5 godz. nasłonecznienia), po południu rozwój chmur (zachmurzenie do 80% nieba – zmiennie ze względu na porywy wiatru). Wystąpienie opadów atmosferycznych przewidywane jest w niemal niezauważalnej ilości (0.1 mm/12h). Po południu południowo zachodni wiatr może wezbrać na sile, najprawdopodobniej to właśnie dziś w godzinach zmierzchu/w nocy będzie wiać najsilniej (ponad 100 km/h). Te przewidywania mogą się jednak przesunąć na sobotę. Ciśnienie (pomiar – Kasprowy Wierch): 1016 hPa, będzie gwałtownie spadać. Widoczność do 1500 m n.p.m. lokalnie ograniczona. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się dziś w strefie reglowej wynosi 2 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. -5 st. C. Uwaga! Odczuwalna temperatura znacznie niższa. Wilgotność: ok. 87%; termika: mroźno i mokro.

Sobota, 13 grudnia

Sobota podobnie do piątku będzie obfitować w przejaśnienia (do 5 godz. nasłonecznienia). Początek dnia słoneczny i niemal bezchmurny. Z biegiem dnia niebo przysłoni się jednak do 70-80%. Do południa dobra widoczność. Tego dnia nie przewiduje się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiatr nadal może być silny, zwłaszcza w porywach osiągając niebezpieczną prędkość. Ciśnienie: 1012 hPa, zacznie wzrastać. Będzie nieco cieplej. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 5 st. C. W strefie wierzchołków gór: -2 st. C. (odczuwalna znacznie niższa). Wilgotność: ok. 89%; termika: zimno i sucho.

Niedziela, 14 grudnia

Ostatni dzień weekendu przyniesie więcej chmur (zachmurzenie do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia: 2 godz.). Widoczność ograniczona, nisko wystąpią mgły. Opady atmosferyczne nie powinny wystąpić. Wiatr według wstępnych prognoz powinien stracić trochę na sile, choć pamiętajmy: nie wiemy, jak dokładnie rozłożą się w czasie wpływy orkanu Aleksandra. Ciśnienie 1019 hPa, ponownie zacznie spadać. Na wysokości dolin tatrzańskich spodziewamy się maksymalnie 5 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -5 st. C. Wilgotność: ok. 90%; termika: mroźno i mokro (co wpłynie na temperaturę odczuwalną).

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 12.12.2014 r. Pamiętajmy, że nie od dziś góry potrafią zaskakiwać, wybierając się w te strony należy zawsze sprawdzać uaktualnienia prognoz. Nie bagatelizujmy możliwości zagrożeń, jakie zapowiadają synoptycy. Jeżeli wiatr osiągnie spodziewaną prędkość maksymalną, może być niebezpiecznie. Tym niemniej: udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować