Uwaga na „wirtualne kwatery”!

poniedziałek, 08 grudzień 2014 14:17

Zbliża się okres świąteczny. W podtatrzańskich pensjonatach robi się coraz ciaśniej. Turyści, którzy zwlekali z rezerwacją do ostatniej chwili w pośpiechu poszukują noclegu. Okazja czyni złodzieja. Jak co roku, w Internecie pojawiły się oferty nieistniejących pensjonatów, których „właściciele” pobierają zaliczkę, po czym znikają bez śladu. Zakopiańska policja wystosowała apel, który przytaczamy:

„Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, Sylwester i ferie zimowe. Czas najwyższy dokonać rezerwacji jednej z wielu dostępnych kwater pod Giewontem. Uważajmy jednak na fałszywe kwatery gdyż, takie już pojawiły się w sieci.

Przestrzegamy przed fikcyjnymi kwaterami i apelujemy jednocześnie do turystów o sprawdzenie gdzie się wybieramy. Niektóre pensjonaty i pokoje gościnne można sprawdzić na stronie Urzędu Miasta Zakopane w zakładce „sprawdź kwaterę”. Można również samodzielnie sprawdzić w Internecie czy taki obiekt tam się znajduje przy pomocy wielu dostępnych programów oferujących mapy i zdjęcia budynków. Sprawdzajmy na stronie z ofertą czy znajduje się tam telefon stacjonarny oraz imię i nazwisko właściciela a przede wszystkim nr konta bankowego.

Strony na których nie możemy znaleźć żadnych informacji z wyjątkiem numeru telefonu już mogą wydawać się podejrzane. Miejsce do którego się wybieramy zawsze warto sprawdzić w internecie, czy posiada już jakieś komentarze. Warto sprawdzać forum na którym turyści wymieniają się opiniami na temat obiektów noclegowych. Może już ktoś tam był i poleca nam ten obiekt. Podejrzanie niska cena powinna od razu wzbudzić naszą czujność. Oszuści z reguły próbują zebrać jak najwięcej zaliczek od potencjalnych klientów, dokonują rezerwacji widmo często w tym samym terminie i uciekają z pieniędzmi.

Zaliczkę wpłacaj jedynie na konto bankowe z właściwymi danymi. Każda propozycja alternatywnych form przelania zaliczki (np. Western Union) powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Po wpłaceniu zaliczki należy zachować dowód wpłaty oraz historię e-maili. To wszystko może pomóc w ustaleniu sprawcy oszustwa. Sprawdzaj dokładnie adres. Czasami oszuści, podają lokalizację kwatery nie wiedząc, że takie miejsce istnieje”.

Krzysztof Barcik, za: wiadomosci.onet.pl

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować