Warunki w Tatrach 5-7 grudnia

piątek, 05 grudzień 2014 10:06

Pierwszy weekend nowego miesiąca łagodnie wprowadzi nas w powolny rozkwit pejzażu zimowego. Na początku słońca nie zabraknie, potem niebo zasłonią chmury, z których okresowo posypie się śnieg.

Dziś piątek, piąty dzień grudnia. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 7.18, by opuścić horyzont 8 godzin i 24 minuty później (15.42). Pogodny poranek zapowiada piękny, bezchmurny i słoneczny dzień. Ci którzy wyszli dziś w góry mogą uważać się za szczęściarzy, gdyż kolejne dni nie dorównają już dzisiejszym warunkom. W polskiej części Tatr obowiązuje niski stopień zagrożenia lawinowego ze stałą tendencją (nie powinien ulec zmianie). Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych. TPN informuje, że w Tatrach panują już warunki zimowe. Szlaki w większości są oblodzone i śliskie, część z nich jest nieprzetarta. Pomimo opadu śniegu, szlaki turystyczne nie są udostępnione dla turystyki narciarskiej i narciarstwa (brak odpowiedniej grubości pokrywy śniegowej). Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony; Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony; Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 listopada do 15 czerwca w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk.

Piątek, 5 grudnia

Przed nami pogodna i ciepła jak na grudzień doba. Na niebie zobaczymy dziś sporo słońca (do 7 godz. nasłonecznienia), choć po południu zachmurzenie będzie się wzmagać (do 70% nieba). Wiejący z zachodu wiatr osiągać będzie siłę do 20 km/h. Nie spodziewamy się dziś opadów śniegu ani deszczu. Ciśnienie 1019 hPa (pomiar: Kasprowy Wierch), będzie pomału spadać. To będzie ciepły dzień. Na wysokości dolin tatrzańskich termometry pokażą dziś maksymalnie 7 st. C . W strefie wierzchołków gór (około 2000 m n.p.m.) temperatura oscylować będzie wokół 0 st. C. Wilgotność: ok. 84%, termika: zimno i sucho.

Sobota, 6 grudnia

Kto zamierza spędzić Mikołajki górach? Sobota nie dorówna piątkowi pod względem pogodowym, ale zapowiada się znośnie. Ci, którzy liczą na słońce jednak się zawiodą (do 1 godz. nasłonecznienia). Tego dnia w Tatrach dominować będą chmury (90-100% nieba), z których okresowo posypie śnieg (ok. 1mm/12h), w niskich partiach deszcz. Południowy wiatr da znać o sobie z prędkością 11 km/h. Ciśnienie 1018 hPa, nadal będzie spadać. Nadal będzie ciepło, jak na grudniowe normy. W strefach reglowych temperatura maksymalna wyniesie 5 st. C. Na wysokości ok. 2000 m n.p.m. spodziewamy się -2 st. C. Wilgotność: do 90%, termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 7 grudnia

Niedziela pod względem pogodowym będzie podobna do soboty, z tym wyjątkiem, że spodziewamy się większych opadów śniegu(do 3mm/12h). W niższych partiach okresowo możliwy deszcz. Słońca nadal mało (do 1 godz. nasłonecznienia), na niebie dominować będą chmury (lokalnie do 90% nieba). Wiejący ze wschodu wiatr osiągać będzie prędkość 13 km/h. Ciśnienie 1017 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się na wysokości pięter reglowych wynosi 3 st. C. W strefie wierzchołków gór -4 st. C. Wilgotność: ok. 90%, termika? Mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 05.12.2014 r. Pamiętajmy że zima w górach to bajka, ale trzeba ją krok po kroku poznawać, żeby w pełni korzystać z jej dobrodziejstw. Rozwaga o tej porze roku jest na wagę złota. Uważajmy. I bawmy się dobrze!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować