Warunki w Tatrach 28-30 listopada

piątek, 28 listopad 2014 10:38

Przed nami ostatni weekend listopada, stabilny pogodowo. Tatry wyglądają zachwycająco w swojej białej odsłonie, zwłaszcza że ostatnio mają częsty zwyczaj otaczania się morzem mgieł.

Dziś piątek, 28. dzień listopada. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 7.03, by dać nam 8 godzin i 37 minut jasności. Zachód nastąpi o godzinie 15.46. Choć dzisiejszy dzień będzie jeszcze nieco pochmurny, listopad pożegna się z nami pięknym, przeważnie słonecznym weekendem. Na chwilę obecną najbardziej korzystnym pod względem pogodowym dniem na wyjście w góry jest niedziela. Sobota – porównywalnie. TPN informuje, że obecnie w Tatrach panują już warunki zimowe. Poruszanie się powyżej linii schronisk wymaga doświadczenia i sprzętu zimowego. Szlaki nie są jeszcze udostępnione dla turystyki narciarskiej. Powyżej górnej granicy lasu nieco trudno – zalega 10 cm warstwa śniegu, wiele szlaków jest nieprzetartych. Należy uważać również na oblodzenia. W Tatrach obowiązuje niski stopień zagrożenia lawinowego, który nie powinien ulec zmianie. Niewielkim utrudnieniem mogą okazać się prace remontowe, prowadzone na kilku odcinkach szlaków (więcej informacji na stronie TPN). Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Szlak turystyczny z Doliny Kościeliskiej (od Zahradzisk) na Przysłop Miętusi jest zamknięty z powodu remontu. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk.

Piątek, 28 listopada

Piątek powitał nas słońcem, w ciągu dnia zachmurzenie będzie jednak narastać aż do 50% nieba (do 4 h nasłonecznienia). Lokalnie można liczyć na przejaśnienia. Powyżej 1300 m n.p.m. więcej słońca, niżej mgły. Nie spodziewamy się dziś opadów atmosferycznych, śnieg może nieznacznie poprószyć nocą. Południowo-wschodni wiatr w porywach może osiągać 13 km/h. Ciśnienie 1019 hPa (pomiar: Kasprowy Wierch), będzie pomału rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się poniżej górnej granicy lasu wynosi 1 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. zimno, - 7st. C. Temperatura odczuwalna znacznie niższa. Wilgotność: ok. 68%, termika: mroźno i sucho.

Sobota, 29 listopada

Czeka nas przeważnie słoneczny dzień (czas nasłonecznienia: do 7 godzin, zachmurzenie do 40% nieba). Prawdopodobne wystąpienie zjawiska morza mgieł. Tego dnia również nie powinien spaść śnieg, choć uwaga: prognozy nie są zgodne. Wschodni wiatr może przybrać na sile, w porywach osiągając ok. 20 km/h. Ciśnienie: 1021 hPa, zacznie pomału spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się w strefach reglowych wynosi 2 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. jedynie -4 st. C. Wilgotność: 82%, termika: mroźno i sucho.

Niedziela, 30 listopada

Niedziela znacznie bardziej pewna pod względem pogodowym niż sobota (zgodność prognoz). Dużo słońca: łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin. Zachmurzenie niewielkie, do 30% nieba. Podobnie jak w poprzednich dniach: nisko mogą utrzymywać się mgły. Nie spodziewamy się opadów atmosferycznych. Wiejący ze wschodu wiatr w porywach może osiągać 25 km/h. Ciśnienie: 1019 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości dolin tatrzańskich wyniesie 1 st. C. W strefie wierzchołków gór mroźno: -5 st. C. Wilgotność: 73%; termika: mroźno i sucho.

Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godzin porannych dnia 28.11.2014 r. Pamiętajmy, że wybierając się w góry zawsze należy być przygotowanych na różne scenariusze pogodowe, zgodnie z kaprysem Tatr. Dzień jest krótki, noce mroźne. Pamiętajmy o tym. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować