Warunki w Tatrach 21-23 listopada

piątek, 21 listopad 2014 10:39

W Tatrach znów jest biało. Śniegu co prawda nie przybywa, ale jego równomierna warstwa pokrywająca szczyty daje już poczuć niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju przedsmak zimy.

Dziś piątek, dwudziesty pierwszy dzień listopada. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 6.59 i pozostanie na niebie jeszcze 8 godzin i 52 minuty (zachód słońca 15.52). To niezbyt dużo światła dziennego, ale zdążyliśmy już się przyzwyczaić. W Tatrach od rana jest mglisto, utrzymuje się również niski pułap chmur. Słońce nie będzie się jednak ukrywać przez cały weekend. TPN informuje, że w Tatrach obecnie panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W części reglowej możemy natknąć się na dużo błota, miejscami na śnieg i oblodzenia. W wysokich partiach gór zalega warstwa świeżego śniegu, pod którą w wielu miejscach występują niebezpieczne oblodzenia. Niski pułap chmur i mgła w znacznym stopniu ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie. Uwaga! Po ostatnim halnym nadal można się natknąć na pojedyncze, powalone drzewa. Szlak turystyczny z Doliny Kościeliskiej na Przysłop Miętusi za względu na remont jest zamknięty do odwołania. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich nadal jest nieczynne z powodu remontu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk.

Piątek, 21 listopada

Dziś w polskiej części Tatr będzie pochmurno (lokalnie zachmurzenie do 90% nieba). Nie dane nam będzie zaznać słońca. Maksymalny czas nasłonecznienia to dla całego dnia 2 h. W ciągu dnia może prószyć śnieg (0.1mm/12h), nie spodziewamy się jednak większych opadów. Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać 13 km/h. Ciśnienie 1026 hPa (pomiar Kasprowy Wierch), będzie się wahać. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 1 st. C. W strefie wierzchołków gór (około 2000 m n.p.m.) mroźno, nawet -6 st. C. Wilgotność: około 83%, termika: mroźno i mokro.

Sobota, 22 listopada

Kolejny dzień weekendu przedstawia się bardziej optymistyczne, głównie ze względu na dłuższy czas nasłonecznienia (łącznie do 5h). Na niebie zachmurzenie zmienne, lokalnie 70-80% nieba, z rozpogodzeniami. Sobota nie powinna przynieść się opadów atmosferycznych. Wiejący z północnego wschodu wiatr nie będzie dawał się we znaki, w porywach osiągając do 13 km/h. Ciśnienie 1026 hPa, będzie rosnąć. Powinno się nieco ocieplić. Na wysokości około 1000 m n.p.m. maksymalna temperatura wyniesie 3 st. C. W strefie wierzchołków gór spodziewamy się -4 st. C. Wilgotność: około 75%; termika: mroźno i sucho.

Niedziela, 23 listopada

Ostatni dzień weekendu zapowiada się jako ten najbardziej słoneczny. Będzie pogodnie, zachmurzenie maksymalnie osiągnie 50% nieba. Łączny czas nasłonecznienia może wynieść nawet 6 h. W niedziele nie spodziewamy się opadów atmosferycznych. Południowo-wschodni wiatr w porywach może osiągać do 10 km/h. Ciśnienie 1029 hPa, będzie pomału spadać. Na wysokości pięter reglowych spodziewamy się 4 st. C. temperatury dodatniej, na około 2000 m n.p.m. zimniej: -2 st. C. Wilgotność wyniesie około 74%; termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godzin porannych dnia 21 listopada 2014 r. Mając na uwadze własne bezpieczeństwo, zawsze powinniśmy brać pod uwagę możliwość nagłego załamania pogody i śledzić aktualne prognozy. W Tatry puka zima, pamiętajmy że poruszanie się w trudnych warunkach wymaga doświadczenia wysokogórskiego, a często także użycia specjalistycznego sprzętu. Dla ciekawskich: nie, niedźwiedzie jeszcze nie śpią. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.webkamery.sk

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować