Statystyki wypadków w górach Słowacji 2014

piątek, 14 listopad 2014 14:43

Rekordowo dużo wypadków śmiertelnych miało miejsce w tym roku w słowackich górach w czasie sezonu letniego. Horská záchranná služba opublikowała statystyki.

15 osób zginęło w słowackich górach

W tym roku na terenie słowackich gór doszło aż do 15 wypadków śmiertelnych. To znacznie więcej niż w poprzednich latach. W 2012 roku było 7 zgonów, rok później o dwa więcej. Oprócz wypadków śmiertelnych zdarzyły się 23 sytuacje, w których ratownicy na miejscu zdarzenia stwierdzili zagrożenie życia poszkodowanego. Pozostali potrzebujący mieli przeważnie obrażenia sklasyfikowane jako „średnie”. 161 osób, do których wezwano pomoc, nie odniosło żadnych obrażeń.

Z obcokrajowców najwięcej Polaków

Łącznie 501 razy musieli interweniować słowaccy ratownicy, przy czym należy pamiętać, że HZS zajmuje się nie tylko ratownictwem w Tatrach, ale także prowadzi taką działaność w pozostałych górach Słowacji. Statystyki bardzo podniosła katastrofa naturalna w Dolinie Wratnej w Małej Fatrze. Ogólnie najczęściej pomocy potrzebowali Słowacy (333 razy), natomiast wśród obcokrajowców najwięcej było Polaków (64) i Czechów (62).

Samych interwencji w Tatrach było 177, z czego 143 w Wysokich i 34 w Zachodnich.

Krzysztof Barcik

Fot. Pavol Svetoň

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować