Warunki w Tatrach 14-16 listopada

piątek, 14 listopad 2014 08:32

Połowa listopada za nami, tymczasem ciepły oddech wiatru halnego póki co odegnał pierwsze podrygi zimy. Jest chłodno, ale śniegu nie ma. Łagodne słońce obserwuje ostatnie tchnienie jesieni.

Dziś piątek, czternasty dzień miesiąca. Wschód słońca miał miejsce o godzinie 6.48. Dzień nie będzie trwał długo, o równej godzinie 16.00 niebo zacznie szarzeć, a słońce odda wartę księżycowi. Od rana pogoda nie może się zdobyć na zdecydowane oblicze. Na niebie widać przebłyski błękitu, ale słońce jakby zapomniało o ociepleniu górskiego wizerunku. Ci, którzy wybrali się w góry jednak nie pożałują – dzisiejszy dzień najprawdopodobniej najbardziej sprzyja wędrówkom.

TPN informuje, że obecnie w Tatrach panują dobre warunki do uprawiania turystyki. Wiatr halny przegnał zalegający śnieg, oblodzenie występuje w żlebach po północnej stronie stoków – oprócz tego jest „czysto”. Utrudnieniem dla turystów może być błoto na niższych, reglowych partiach szlaków a także pojedyncze, powalone przez halny drzewa, które są sukcesywnie usuwane. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk.

Piątek, 14 listopada

Dzisiejszy dzień prezentuje się jako najbardziej korzystny do wyjścia w góry. Pogoda jest stabilna. W ciągu dnia zachmurzenie małe, do około 30% nieba. Regularnie będzie się przejaśniać (łączny czas nasłonecznienia do 6h). Południowy wiatr w porywach może osiągać do 20 km/h. Nie spodziewamy się dziś opadów (0.0 mm/12h). Ciśnienie 1016 hPa będzie spadać (pomiar: Kasprowy Wierch).Jest rześko i chłodno. Na wysokości dolin tatrzańskich maksymalna temperatura wyniesie dziś 11 st. C. W strefie wierzchołków gór 4 st. C., odczuwalnie o 2 st. C. mniej. Wilgotność powietrza: około 70%; termika: zimno i sucho.

Sobota, 15 listopada

Kolejny dzień weekendu bardziej pochmurny, jednak wciąż jeszcze stabilny. Pierwsza część dnia pogodna, z biegiem godzin zachmurzenie zacznie się zwiększać, lokalnie osiągając do 90% nieba. Mimo to padać nie powinno (0.0mm/12h), a na niebo chwilami zaglądać będzie słońce (łączny czas nasłonecznienia: 4h). Uwaga! Wiejący z południa wiatr nabierze mocy, w porywach może osiągać około 40 km/h. Ciśnienie 1013 hPa, zachowa tendencję spadkową.W partiach reglowych maksymalna temperatura, jakiej się spodziewamy wynosi 10 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. chłodniej, 3 st. C. (odczuwalnie blisko 0 st. C.). Wilgotność: ok. 80%; termika: zimno i mokro.

Niedziela, 16 listopada

Ostatni dzień weekendu będzie przedsmakiem zmiany pogody, jaka czeka nas w kolejnych dniach. W ciągu dnia zachmurzenie zmienne, lokalnie duże (do 90% nieba). Słońca bardzo mało (łączny czas nasłonecznienia do 2h). Możliwe niewielkie opady deszczu (1.3mm/12h), wyżej może poprószyć śnieg. Wiatr podobnie jak w dniu poprzednim w porywach może osiągać 40 km/h. Ciśnienie 1009 hPa będzie powoli wzrastać. Na wysokości pięter reglowych zimno, jedynie 7 st. C. W strefie wierzchołków gór temperatura będzie oscylować wokół 0 st. C. Wiatr spotęguje odczuwalny chłód. Wilgotność: około 90%; termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 14.11.2014 roku. Wybierając się w góry zawsze należy brać pod uwagę nagłe zmiany aury i być na nie przygotowanym. Dzień jest krótki, trzeba o tym pamiętać planując wyjście w góry. Pamiętajmy o rozsądku. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować