Bijatyka na Palenicy Białczańskiej

niedziela, 09 listopad 2014 11:06

Na Palenicy Białczańskiej starli się dziś przedstawiciele organizacji prozwierzęcych i górale zajmujący się transportem konnym na drodze do Morskiego Oka. Doszło do bójki, użycia gazu pieprzowego, jedna osoba została ranna. Interweniowała policja.

Protest został rozwiązany

Organizatorzy planowanego na dzisiaj protestu zapowiadali, że będzie mieć on charakter pokojowy. Sprawy potoczyły się jednak zupełnie inaczej. Początkowo kilkadziesiąt osób zablokowało przejazd, siadając na jezdni. Fiakrzy poprosili ich o przepuszczenie wozu z turystami. Protestujący odmówili. Sytuacja zaogniła się, gdy miejsce przybyli przedstawiciele gminy Bukowina Tatrzańska, którzy dokonali delegalizacji zgromadzenia.

Obydwie strony były agresywne

W różnych mediach pojawiają się różne, czasami sprzeczne informacje. Jedno jest jednak absolutnie pewne: nerwy puściły zarówno ekologom, jak i fiakrom wspieranym przez młodych ludzi z podtatrzańskich miejscowości. W ruch poszły pięści, jeden z górali twierdzi, że został potraktowany gazem pieprzowym, w innym momencie spłoszony koń staranował blokadę i przedarł się na drugą stronę.

Protestujący rozeszli się

Ostatecznie do akcji musiała wkroczyć policja. Nie pomogły apele o spokój. Protestujący ustąpili dopiero koło godziny 11, gdy policjanci zagrozili im aresztowaniami za udział w nielegalnej demonstracji.

Przykro oglądać takie sceny w górach.

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
2.00
4

5 komentarzy

 • krzychu środa, 26 listopad 2014 16:47 napisane przez krzychu

  Zastanawia mnie czemu przy opisie prośby "fiakrzy" są wyróżnieni, oraz czemu przy agresji wyróżniony jest wyraz "ekolodzy" ?

 • krzychu środa, 26 listopad 2014 16:44 napisane przez krzychu

  Gdybym chciał kogoś publicznie zniszczyć to zrobiłbym tak: udawałbym kogoś, kto protestuje w pokojowej demonstracji, a potem (w kilka wcześniej podstawionych osób) wywołałbym zamieszki tej "pokojowej" grupy, tak żeby wyglądało, że to nie są ludzie poważni ale raczej albo chuligani, albo nie warci słuchania ich zdania.

  Powyższe zdanie nie dotyczy tej akurat konkretnej demonstracji - chodzi mi o jakąkolwiek demonstrację, która nie była mi wygodna.

  Zaznaczam, że nie jest ani za, ani przeciw fiakrom, bo nie mam zdania na ten temat i nie chcę się wypowiadać.

 • gg niedziela, 09 listopad 2014 21:01 napisane przez gg

  odciąć unijnie fundusze dla ekoterrorystów i będzie po kłopocie

 • Jacek niedziela, 09 listopad 2014 12:43 napisane przez Jacek

  I prawidłowo, stop ekoterrorystom. W końcu ktoś pokazał jak z nimi postępować.

 • Andrzej Romek niedziela, 09 listopad 2014 11:23 napisane przez Andrzej Romek

  Konika mu żal, ale teściową, sąsiada, kolegę z pracy, ... utopiłby w łyżce wody. Ekoterrorysta.

Zaloguj się, by skomentować