Tatry słowackie i Giewont bez krzyża promują Polskę (FILM)

poniedziałek, 03 listopad 2014 20:41

Serwisy informacyjne obiegła w ostatnich dniach informacja o kontrowersyjnym spocie reklamowym „Polska. Where the unbelievable happens”. Sprawa stała się głośna głównie dlatego, że w materiale Ministerstwa Spraw Zagranicznych przedstawiono Giewont bez krzyża. Znawca Tatr zauważy jednak, że nie jest to jedyne zaniedbanie, jakiego dopuścili się autorzy.

Reklamowa ignorancja

Mamy wrażenie, że w branży reklamowej w naszym kraju panuje przekonanie, że można tworzyć spoty, billboardy etc. posługujące się symboliką Tatr, zupełnie nie mając o górach pojęcia. Nie wymagamy od każdego bycia ekspertem w tej dziedzinie, ale gdy pompuje się w coś grube pieniądze i co więcej – ma się dobry pomysł (a takim niewątpliwie jest ten spot), wypadałoby przypilnować, aby nie „walnąć” jakiejś spektakularnej gafy, która zaburzy pozytywny przekaz reklamy.

Przypominamy, że nie jest to pierwsza „afera reklamowa” z Tatrami w tle. Zupełnie niedawno kraj obiegło zdjęcie reklamujące śp. Igrzyska Olimpijskie w Krakowie, na którym nasze piękne góry znajdowały się nierealistycznie blisko dawnej stolicy Polski, w dodatku na wschodzie, tuż za Nową Hutą. Jak widać, środowisko nie wyciągnęło żadnego wniosku z pomyłki kolegów po fachu.

Tatry słowackie promują Polskę

Sam pomysł na filmik jest niewątpliwie bardzo ciekawy. Razi jednak wyjątkową niechlujnością z jaką potraktowano Tatry. W oczy rzuca się przede wszystkim brak krzyża na Giewoncie. Wierzący protestują, ateiści się cieszą – jednakże ponad wszelkie religijne spory wybija się fakt, że ów krzyż tam po prostu jest i to od 113 lat – więc obraz w reklamie jest najzwyczajniej w świecie zafałszowany. Po co? Trudno zrozumieć.

Jeszcze większą gafę, która nieco umknęła głównym serwisom informacyjnym, wytropiła autorka bloga „Tatry dla średniozaawansowanych”. Tuż przed sceną na ograbionym z krzyża Giewoncie widzimy rodzinkę głównych bohaterów stojących na tarasie widokowym z panoramą Tatr w tle. Rzecz w tym, że jest to panorama Tatr słowackich, a konkretniej Pośredniej Grani i jej otoczenia. W dodatku jest to odbicie lustrzane rzeczywistego widoku. To, że owa rodzinka wjechała w głąb Doliny Pięciu Stawów Spiskich samochodem, świadczy już tylko o tym, że nie znajdujemy się w Tatrach, a w krainie czarów.

I szkoda, że ktoś znowu wpadł na pomysł, żeby poprawiać Tatry. Najpiękniejsze miejsce w naszym kraju zasługuje na to, aby być jego wizytówką w spotach dla obcokrajowców. Niemniej jednak jest na tyle piękne, że zasługuje na bycie pokazanym takim jakie jest naprawdę. Bez retuszu.

Poniżej kontrowersyjny spot. Oceńcie sami:

Krzysztof Barcik, wideo: Opus Film

Fot. Vimeo

Oceń ten artykuł
3.10
10

5 komentarzy

 • Mnemonic środa, 12 listopad 2014 10:21 napisane przez Mnemonic

  Przecież to jest tylko reklama, która ma dobrze się prezentować. Ktoś pomylił chyba w tym wszystkim dokument filmowy z reklamą która rządzi się swoimi prawami. Sam spot jest bardzo dobry i pomysłowy. A sprawa krzyża na Giewoncie jest śmiesznie rozdmuchana zupełnie bez potrzeby. Poza tym ten kto to ogląda szybko dojedzie do wniosku że krzyż na nosie wstającego rycerza wyglądałby dość głupio.

 • Pit piątek, 07 listopad 2014 02:39 napisane przez Pit

  Wmawiają nam, że usuwanie krzyża to takie europejskie. Tymczasem nie jest tak. Europejskie to jest podejście szanujące swobodę wiary, a nie jej napiętnowanie i usuwanie symboli. Materiał całościowo jest słaby. Oprócz tatr doklejono wieżowce w Warszawie. Taki zakłamany obraz Polski nieco dzikiej. Szkoda, że ludziom tak przeszkadza krzyż, argumentują że nie należy do kultury (sic!). Spokojnie już idzie półksiężyc i gwiazda.

 • Konrad22 wtorek, 04 listopad 2014 17:01 napisane przez Konrad22

  Odnoszę wrażenie ze ktoś pomylił dokument ze spote. Pierwszy raz uważam ze wyszło super i cieszę sie ze mozna i u nas zrobić reklamę jak należy

 • Tru wtorek, 04 listopad 2014 16:59 napisane przez Tru

  To jest reklama czy film dokumentalny, bo już się pogubiłam.

 • butterflayy wtorek, 04 listopad 2014 16:25 napisane przez butterflayy

  O matko... Ateista czy nie, krzyż stoi tam 113 lat i nie przeszkadzał ateistom we wspinaczce na Giewont... A Dolina 5 Stawów.... Chyba reklama sponsora... Z reszta samochód w tym spocie widze,że na czołowym miejscu stoi.... Moze to VW robiony pod Poznaniem Nie przyjrzałam się niestety....Ech... Taki piękny kraj i samochód w roli głównej...

Zaloguj się, by skomentować