Warunki w Tatrach 31 października - 2 listopada

piątek, 31 październik 2014 09:17

Na przełomie października i listopada można by było spodziewać się wielu niespodzianek pogodowych. Tymczasem ustatkowana aura postanowiła postawić na względną stabilność.

Dziś 31. dzień października, ostatni tego miesiąca. Słońce wstało o godzinie 6.26 i pozostanie na niebie do 16.20, zmieniając wartę z księżycem. Od rana na tatrzańskie niebo jest przejrzyste, a ciężkie mgły zawisły nisko nad Zakopanem. TOPR odwołał zagrożenie lawinowe. Planując wyprawę warto pamiętać, że z dniem 1 listopada Słowacja ze względu na bezpieczeństwo i ochronę przyrody zamyka szlaki turystyczne w najwyższych partiach Tatr Wysokich. W Polsce, ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Jaskinia Mroźna zostaje zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia.

TPN informuje, że obecnie w Tatrach, powyżej górnej granicy lasu, panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki w wysokich partiach gór pokrywa cienka warstwa śniegu, występują oblodzenia które w niektórych miejscach utrzymują się przez cały dzień. W strefach reglowych spotkamy się z błotem, niektóre miejsca również są oblodzone.

Piątek, 31 października

W Tatrach dziś pogodnie, możemy liczyć na rozpogodzenia. Zachmurzenie umiarkowane, w ciągu dnia może narastać (do 70% nieba). Łączny czas nasłonecznienia wyniesie do 7 godzin. Nie spodziewamy się opadów deszczu ani śniegu. Północny wiatr nie da się wędrowcom we znaki, w porywach osiągając 10 km/h. Ciśnienie 1027 hPa, będzie pomału spadać.

Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się dziś na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 7 st. C. Wyżej, na wysokości około 2000 m n.p.m. chłodno, tylko 1 st. C. temperatury dodatniej (odczuwalna nieco niższa). Wilgotność: około 64%, termika: zimno i sucho.

Sobota, 1 listopada

Pierwszy dzień miesiąca okaże się równie stabilny pogodowo, podobnie jak poprzedni. W ciągu dnia zachmurzenie zmienne, umiarkowane (do 70% nieba). Słońce wywalczy swoją pozycję na niebie – łączny czas nasłonecznienie wyniesie około 6 godzin. Sobota również nie przyniesie opadów atmosferycznych. Lekki, południowy wiatr w porywach będzie osiągać około 10 km/h. Ciśnienie około 1024 hPa, nadal będzie spadać.

Będzie coraz cieplej. Na wysokości około 1000 m n.p.m., w polskiej części Tatr, spodziewamy się maksymalnie 11 st. C. W strefie wierzchołków gór (ok. 2000 m n.p.m.) temperatura wyniesie 5 st. C. Wilgotność: około 44%, termika: zimno i sucho.

Niedziela, 2 listopada

Słuchajcie coraz lepszych wieści: na chwilę obecną niedziela wydaje się być najbardziej korzystnym dniem na wyjście w góry. Od rana pogodnie i niemal bezchmurnie (zachmurzenie lokalnie do 30% nieba). Łączny czas nasłonecznienia w niedziele wyniesie nawet 7 godzin. Wiejący z południa wiatr nabierze nieco na sile, w porywach osiągając około 25 km/h. Tego dnia również nie będzie padać (0 mm/12 h). Ciśnienie wyniesie 1021 hPa i pozostanie przy tendencji spadkowej.

Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 13 st. C. W strefie wierzchołków (ok. 2000 m n.p.m.) na termometrach 7 st. C., odczujemy jednak nieco większy chłód. Wilgotność: ok. 53%; termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godzin porannych dnia 31.10.2014 r. Wybierając się w góry należy zawsze sprawdzać jak najbardziej aktualne zapowiedzi, kierując się zasadą „spodziewaj się niespodziewanego”. Pamiętajmy, że pogoda w górach lubi być kapryśna. Nie dajmy jej się zaskoczyć. Udanego weekendu, dużo przygód i bezpiecznych powrotów.

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować