Fiakrzy zaniżali wagę fasiągów

poniedziałek, 27 październik 2014 13:37

W zeszłym tygodniu odbyły się pomiary masy fasiągów poruszających się po drodze do Morskiego Oka. Wyniki są szokujące: wozy ważą o 248 kg więcej niż oficjalnie deklarowali fiakrzy.

Fasiąg waży prawie 800 kg

Pomiary są wynikiem ustaleń pierwszego spotkania grupy roboczej, powstałej w celu rozwiązania problemu. Przeprowadzono pomiary na kilku wozach bez obciążenia oraz z pasażerami. Trzeba jeszcze wykonać ekspertyzę, ale pierwsze wyniki są mocno niepokojące. Oficjalnie fiakrzy podawali wagę 540 kg i to dla niej przeprowadzano wszelkie obliczenia, tymczasem okazuje się, że fasiąg waży 789 kg, czyli prawie o 1/3 więcej. Jak powiedziała Radiu Kraków Anna Plaszczyk z Fundacji VIVA, dla ekologów takie wyniki nie są zaskoczeniem – podejrzewali to od dawna, nie mogąc doprosić się o pomiary.

Będzie mniej pasażerów w fasiągach

Prawdopodobnie takie wyniki testu oznaczają, że zostanie ograniczona liczba pasażerów, których przewozić mogą wozy. Obecnie jest to 12 osób.

TPN jak na razie nie odniósł się oficjalnie do wyników.

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
5.00
4

4 komentarzy

 • lol niedziela, 02 listopad 2014 10:09 napisane przez lol

  czyli do sądu a każdym, który deklarował nieprawdę! Tak jak z każdym zwykłym "nieuprzywilejowanym" obywatelem Polski, który poświadcza nieprawdę! Wypad na zbity pysk z tym wożeniem!

 • Cyk środa, 29 październik 2014 00:05 napisane przez Cyk

  Na tej trasie, powinny być fasiągi, bryczki, dorożki, meleksy, autobusy, rowery, samochody osobowe i cokolwiek, by można było sprawnie i tanio dostać się do Morskiego Oka, a jak ktoś lubi asfaltowe wspinaczki, to niech maszeruje na piechotę. Czemu nie?

 • zuza wtorek, 28 październik 2014 17:48 napisane przez zuza

  Teraz jest dopuszczalne 12 osób, ale zauważcie, że mnóstwo osób ma nadwagę, więc niektóre osoby powinny być liczone podwójnie. Zresztą jak wiem, że nie dam rady dojść na MO, to się nie pcham i problem byłby rozwiązany, ale to musiałoby się zmienić rozumowanie turystów, że nie jadą wozem. Wiele razy przechodziłam tę trasę, ale nigdy nie skorzystałam z zaprzęgu.

 • lusi poniedziałek, 27 październik 2014 16:27 napisane przez lusi

  Mniej osób i fiakierzy na pieszo obok wozów na Morskie i z powrotem ,daję glowe że jeden raz by poszedł i wystarczy!!!!

Zaloguj się, by skomentować