Warunki w Tatrach 24-26 października

piątek, 24 październik 2014 00:14

No i stało się. Jesień przegrała z zimą w pierwszej rundzie pojedynku. Czy jesteśmy zaskoczeni? Nieszczególnie. Wszak już prawie listopad. Wkraczamy w fazę aury późnojesiennej.

Dziś piątek, 24. dzień października. Słońce wstało o godzinie 7.14, opuści niebo o 17.33. Na dłuższe wędrówki może zabraknąć już światła dziennego. TOPR po raz pierwszy w tym sezonie ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. TPN informuje, że w Tatrach obecnie panują trudne warunki do uprawiania turystyki górskiej. Warstwa świeżego śniegu zalega nie tylko na wierzchołkach gór, ale również w dolnych partiach Tatr. W wyższych partiach temperatura spadła poniżej zera i pod warstwą świeżego śniegu występują oblodzenia. Ponadto, ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 24 października

Piątek będzie dość nieprzyjemny. Może wystąpić mgła i osadzająca się szadź. Zachmurzenie duże – do 90% nieba z nieznacznymi przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia: do 2 h). W przeciwieństwie do ostatnich dni, nie powinno dziś padać. Uwaga na silny wiatr! Na wysokości ok. 2000 m n.p.m. w porywach będzie on osiągać około 45 km/h, co wpłynie na obniżenie temperatury odczuwalnej. Ciśnienie 1022 hPa (pomiar: Kasprowy Wierch), będzie pomału rosnąć. Jest zimno. Na wysokości tatrzańskich dolin temperatura będzie oscylować wokół 0 st. C. W wysokich partiach gór -6 st. C. Kolejne dni przyniosą jednak ocieplenie. Wilgotność: ok. 78%, termika: zimno i mokro.

Sobota, 25 października

Kolejny dzień weekendu znacznie bardziej pogodny. Uwaga! Poprawa aury nie jest jednoznaczna z poprawą warunków do uprawiania turystyki górskiej. W ciągu dnia przeważnie będzie słonecznie (łączny czas nasłonecznienia: do 8 h). Niebo zakryją tylko nieliczne chmury (20-30 % nieba). Nie spodziewamy się również opadów deszczu i śniegu. Jednym słowem: sielanka. Ciśnienie 1025 hPa, nadal będzie rosnąć. Północno-wschodni wiatr w porywach może osiągać 13 km/h. Na wysokości tatrzańskich dolin spodziewamy się maksymalnie 7 st. C., na około 2000 m n.p.m. termometry wskażą 1 st. C. Wilgotność: ok. 66%, termika: zimno i sucho.

Niedziela, 26 października

Ostatni dzień weekendu zapowiada się miło, słonecznie i niemal bezchmurnie (łączny czas nasłonecznienia: 8 h, zachmurzenie 20-30 % nieba). Niedzieli nie powinien zepsuć opad deszczu czy też śniegu (0.0 mm/12 h). Ciśnienie wysokie, 1032 hPa. Południowo-zachodni wiatr może osiągać siłę 19 km/h. Na wysokości pięter reglowych ciepło, nawet 10 st. C. W strefie wierzchołków gór spodziewamy się 4 st. C. Wilgotność: 59%, termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została sporządzona na podstawie danych z godz. 1.00 dnia 24.10.2014 r. Pamiętajmy, że pogoda w górach potrafi być bardzo kapryśna i niezależnie od prognoz trzeba być przygotowanym na wszystko i bacznie obserwować zmiany na niebie. Pamiętajmy nie tylko o czołówkach, ale też rozsądnym planowaniu wypraw górskich, adekwatnych do naszych sił, doświadczenia i panujących warunków. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
4.00
1
Zaloguj się, by skomentować