W Tatrach powstanie nowe schronisko!

sobota, 18 październik 2014 15:25

Niedawno informowaliśmy o 40. rocznicy pożaru Schroniska Kieżmarskiego w Dolinie Białych Stawów. Obchody tego wydarzenia w tym roku zbiegły się z ogłoszeniem wyników konkursu na najlepszy projekt architektoniczny „Nowej Kieżmarskiej Chaty”.

Na granicy Tatr Wysokich i Bielskich

Tradycja zagospodarowania turystycznego Doliny Białych Stawów sięga XIX wieku. Łącznie stały tu już 3 schroniska. Ostatnie – niezwykle lubiane przez turystów i taterników – spłonęło w dramatycznych okolicznościach 7 października 1974 r. O szczegółach tej historii przeczytać można pod tym linkiem.

Grupka pasjonatów odbuduje schronisko

Miejsce, w którym dawniej stało schronisko z roku na rok stawało się coraz bardziej odludne. Zamknięcie szlaków w Tatrach Bielskich w 1978 r. tylko pogorszyło sytuację. I pewnie Dolina Białych Stawów pozostałaby dalej jedną z rzadziej odwiedzanych tatrzańskich dolin, jakich na Słowacji wiele, gdyby nie grupka zapaleńców, którzy postanowili zebrać fundusze i za wszelką cenę doprowadzić do odbudowy Kieżmarskiej Chaty.

Zwyciężył czeski projekt

Sprawy zaszły tak daleko, że rozpisano konkurs na projekt nowego schroniska, w którym udział wzięło 95 pracowni architektonicznych z wielu krajów. Ostatecznie zwyciężył czeski projekt firmy architecti.cz, widoczny na załączonym obrazku.

Jak słusznie zauważył portal Onet, aby schronisko powstało, konieczne jest uzyskanie zgody TANAP. Patrząc jednak na determinację zwolenników budowy schroniska, wydaje się to wielce prawdopodobne. W rozmowie z dziennikarzami RTVS pasjonaci na razie wstrzymują się z podawaniem daty. Mówią, że pewne jest na razie tylko jedno: Kieżmarska Chata znów stanie w Dolinie Białych Stawów.

Krzysztof Barcik

Fot. architecti.cz

Oceń ten artykuł
4.30
6

1 komentarz

  • piotr wtorek, 28 październik 2014 09:33 napisane przez piotr

    to schronisko jest tam całkowicie nie potrzebne. Blisko 2 schroniska do tego wygląda jak półtora nieszczęścia. Okropne!! mam nadzieję że go nie wybudują

Zaloguj się, by skomentować