Warunki w Tatrach 17-19 października

piątek, 17 październik 2014 11:31

Kiedy jesień przebiera się z kolorowej, słonecznej sukienki w nasiąkły deszczem, ciężki płaszcz? Tego dokładnie nie wie nikt. Łapiemy się tej sukienki, uporczywie korzystając z może już ostatnich promieni słońca.

Dziś piątek, siedemnasty dzień października. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 7.03. Swoją codzienną wędrówkę zakończy o 17.46 – uwaga – po 18.00 jest już ciemno. Od rana niebo nie może się zdecydować, czy opuścić na wierzchołki Tatr kotarę chmur, czy może jednak pozostawić ich sylwetki odsłonięte. Dziś chmury mimo wszystko opanują nasze góry. Kolejne dni weekendu nie będą jednak „stracone”.

 

TPN informuje, że w Tatrach obecnie panują zmienne warunki do uprawiania turystyki górskiej. Na wielu szlakach jest ślisko, miejscami natkniemy się też na sporą ilość błota. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Dodatkowo, w związku z remontem szlaków niewielkie utrudnienia występują na odcinkach: Wyżnia Przełęcz Kondracka - Kopa Kondracka, Rusinowa Polana - Gęsia Szyja oraz na Drodze pod Reglami na odcinku Dolina Kościeliska - Gronik.

 

Piątek, 17 października

Pogoda nieśmiało i bez humoru rozpoczyna weekend. Dziś chmury z biegiem dnia będą zyskiwać na niebie przewagę (zachmurzenie narastające, do 90-100% nieba). Przygotujmy się na popołudniowe opady deszczu (nawet 7 mm/12 h). Na słońce nie ma dziś co liczyć (0 h nasłonecznienia). Południowo-zachodni wiatr da o sobie znać z niewielką siłą 7 km/h, jego prędkość w porywach może osiągać 11 km/h. Ciśnienie stosunkowo niskie, 1012 hPa (pomiar Kasprowy Wierch), będzie pomału wzrastać.

 

Jest zimno. Na wysokości dolin tatrzańskich spodziewamy się dziś maksymalnie 11 st. C. W strefie wierzchołków gór (ok. 2000 m n.p.m.) około 4 st. C. Temperatura odczuwalna wyniesie tam dziś około 0 st. C. Wilgotność powietrza: ok. 88 %. Termika: zimno i mokro.

 

Sobota, 18 października

Im „dalej” w weekend, tym lepiej. W sobotę zaobserwujemy już pewien grymas śmiechu aury: w ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane z rozpogodzeniami (zachmurzenie zmienne, lokalnie do 90 % nieba). Słońce pojawi się na niebie tylko gościnnie (łączny czas nasłonecznienia: do 3h). Opady deszczu, jeżeli wystąpią, to jedynie symbolicznie (0.2 mm/12 h). Północno-zachodni wiatr w porywach może osiągać 12 km/h. Ciśnienie ok. 1025 hPa, będzie pomału spadać.

 

Na wysokości około 1000 m n.p.m. spodziewamy się 9 st. C. W strefie tatrzańskich szczytów (ok. 2000 m n.p.m.) nadal zimno, ok. 2 st. C (temperatura odczuwalna poniżej 0 st. C). Wilgotność: ok. 70 %; termika: zimno i mokro.

 

Niedziela, 19 października

Na takie wiadomości wszyscy czekaliśmy. Tak, ostatni dzień weekendu na ten moment zapowiada się jako najlepszy na wyjście w góry. Widoczność radykalnie wzrośnie (zachmurzenie: 20-30 % nieba). Na niebie przez większość dnia królować będzie jesienne słońce (łączny czas nasłonecznienia: 7 h). Tego dnia nie spodziewamy się opadów atmosferycznych. Południowo-zachodni wiatr w porywach może osiągać do 40 km/h. Ciśnienie: 1023 hPa.

 

Będzie rześko. Na wysokości dolin tatrzańskich spodziewamy się 13 st. C. W strefie wierzchołków gór (ok. 2000 m n.p.m.) temperatura maksymalna wyniesie 6 st. c. Wilgotność: 61 %. Termika: chłodno i sucho.

 

Prognoza warunków dla polskiej części Tatr została sporządzona na podstawie danych z godzin porannych dnia 17.10.2014 r. Wybierając się w góry zawsze należy sprawdzać aktualne prognozy i mieć na uwadze możliwość nagłego załamania pogody. Przed nami weekend, który chwilami da się pięknie wykorzystać! Wyruszając w góry pamiętajmy o obowiązkowym zabraniu ze sobą znacznej dozy rozsądku. Udanego weekendu!

 

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
1.00
1
Zaloguj się, by skomentować