TPN za zmianami na drodze do Morskiego Oka

czwartek, 16 październik 2014 16:17

- W ocenie TPN na drodze do Morskiego Oka nie ma miejsca na transport w obecnej formie i zmiany muszą nastąpić przed nadejściem kolejnego sezonu turystycznego. – stwierdził na pierwszym spotkaniu Grupy Roboczej ds. Sytuacji Koni na Drodze do Morskiego Oka dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski.

Spotkały się wszystkie zainteresowane strony

W środę, 15 października z inicjatywy parku spotkali się przedstawiciele TPN, starostwa tatrzańskiego, Ministerstwa Środowiska, specjaliści lekarze weterynarii, hipolodzy, przedstawiciele władz lokalnych, fiakrów, organizacji prozwierzęcych oraz pozostali interesariusze, w tym eksperci zewnętrzni – przedstawiciele firm dostarczających rozwiązania techniczne, prawnicy.

Najważniejsze ustalenia i plany

  • Codzienny nadzór weterynaryjny na drodze do Morskiego Oka
  • Rejestracja codziennej pracy koni na trasie
  • Badania obciążenia koni za pomocą specjalistycznego urządzenia – siłomierza tensometrycznego – jeśli okaże się, że konie są przeciążone, ograniczona zostanie liczba osób, które mogą przewozić fasiągi
  • Opracowanie do lutego 2015 r. prototypu elektrycznego wspomagania napędu fasiągów

Zmiany nie będą natychmiastowe

Przedstawiciele grupy ustalili, że wprowadzenie zmian, np. w formie zastąpienia koni meleksami nie jest możliwe z dnia na dzień. Należałoby uzyskać pozwolenia na budowę infrastruktury obsługującej pojazdy, np. stacji ładowania. Konieczne byłoby także uzyskanie funduszy na wykup 300 koni, aby te nie trafiły do rzeźni.

Opracował Krzysztof Barcik, na podstawie komunikatu TPN

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
3.00
2

1 komentarz

  • karis niedziela, 19 październik 2014 23:50 napisane przez karis

    dzisiaj byłam w "morskim..." i taka ścieżka zdrowia dla każdego zdrowego wskazana jak mój 5 letni synek przejdzie. Patrząc na te zwierzęta to naprawdę serce ściska szczególnie jak jest trasa pod górę. Meleksy to napewno nie problem w wielu podobnych miejscach rozwiązują transport-zwiedzanie.
    Tutaj pewnie chodzi o coś innego................

Zaloguj się, by skomentować