Dramatyczna akcja na zboczach Łomnicy

niedziela, 12 październik 2014 13:17

Jak poinformowała Horská záchranná služba wczoraj i dziś trwała 15-godzinna akcja ratunkowa na zboczach Łomnicy, gdzie w trudnym, eksponowanym terenie uwięziona została trójka turystów, w tym 12-letnie dziecko.

Poszli nieprzygotowani w teren taternicki

Wczoraj w godzinach popołudniowych ratownicy otrzymali informację od turystów, którzy zabłądzili w trudnym terenie na zboczach Łomnicy. Mężczyzna, kobieta i 12-letni chłopak samodzielnie schodzili z Łomnicy do Doliny Małej Zimnej Wody. W rejonie tym nie prowadzi żaden szlak turystyczny, a zbocza Łomnicy to trudny, taternicki teren. Turyści jednak nie mieli przy sobie sprzętu wspinaczkowego, bardzo słabo także orientowali się w terenie.

 

Sobotnia akcja nie udała się

Ratownicy HZS początkowo planowali dostać się na miejsce śmigłowcem, jednakże ograniczona widoczność i silny wiatr uniemożliwiły akcję. Wobec tego do uwięzionych postanowiono dostać się piechotą. Ratownikom udało się nawiązać kontakt wzrokowy z turystami, jednakże ze względu na bardzo skomplikowany teren i szybko zapadający zmrok, HZS musiała się wycofać. Turyści zostali na noc na zboczach Łomnicy.

 

Uwolnili ich dopiero rano

Dziś rano w ich stronę ruszyła kolejna, 5-osobowa grupa ratowników. W międzyczasie udało się uruchomić śmigłowiec. Wszyscy turyści zostali szczęśliwie uwolnieni. Akcja trwała 15 godzin i wzięło w niej udział 13 ratowników.

 

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
5.00
4

1 komentarz

  • milka poniedziałek, 13 październik 2014 08:50 napisane przez milka

    Ubezpieczenia powinny zawierac dopisek ze obowiazuja wylacznie przy odpowiednim ekwipunku turysty i po klopocie gdyby zaplacili za ta przygode kilka tysiakow zaraz by zmadrzeli

Zaloguj się, by skomentować